بیان خوب - آرشیو 1399/12

موضوعات
Category

ارشیو وبلاک
Archived blog

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 224
» بازديد ديروز : 0
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 223
» بازديد سال : 223
» بازديد کل : 223
» اعضا : 0
» مطالب : 12

 مساعدت وکیل یکی از شیوه های اولیه تضمین حمایت از حقوق انسانی متهمین به جرم کیفری مخصوصا حق دادرسی عادلانه است. حق داشتن وکیل و اعلام آن از زمان کشف جرم تا اجرای حم صادره از مهمترین تضمینات حقوقی دفاعی متهم است و در کلیه مراحل مراحل دادرسی کیفری یک حق مسلم است که برای متهم شناخته شده است. عبارت هایی مانند وکیل مهریه در اراک  آدرس وکیل خوب در اراک ، شماره تماس وکیل خوب در اراک ، حق الوکاله وکیل خوب در اراک که جزء عبارت های پر جست و جو در این زمینه در اینترنت هستند ، نشان می دهند که توجه و نیاز مردم به یافتن وکیل خوب در اراک به چه میزان است.

موسسه مهاجرتی تراست با درک نیاز متقاضیان و برای رفاه آنها خدمات مشاورهای خود را به صورت آنلاین ارائه میکند. در ادامه مقاله اطلاعات کاملی در مورد وظایف وکیل ، دانش و مهارت مورد نیاز یک وکیل و تعریف وکیل دادگستری برای کمک به شما در انتخاب وکیل مناسب ارائه خواهیم داد. وکیل نباید احساسی رفتار کند و عمل سرزده از یک نفر را همانند مردم عادی به کل دادگستری تعمیم دهد. طبق قوانین سنگین ترین مجازات برای جرایم مربوط به مواد مخدر بعد از اعدام , حبس بیش از 25 سال , جزای نقدی بیش از یک میلیارد ریال و مصادره کل اموال و …


حقوق دفاعی متهم امروزه به عنوان یکی از اصول مهم در محاکمه منصفانه در اسناد بین المللی و منطقه ای و همچنین قوانین و مقررات کشورها مطرح و مورد حمایت واقع می گردد.این حق در اساسنامه دادگاه کیفری بین المللی نیز مورد توجه قرار گرفته و حقوقی از جمله فرض بیگناهی و حق داشتن وکیل مدافع و … وکلای بین المللی معمولا در دو زمینه فعالیت می کنند .

اگر در گیر پرونده های بین المللی شده اید اولین کار و بهترین کار انتخاب یک وکیل زبردست و متخصص در زمینه پرونده های حقوقی بین المللی می باشد. با توجه به مطالب یاد شده حضور یک وکیل خبره و با تجربه یکی از ضروری ترین مسائل در دادرسی های کیفری بین المللی است و جز اساسی ترین حقوق متهمین و شاکیان در هر پرونده کیفری و یا حقوقی می باشد. مثل تامین دلیل یا تامین خواسته یا ارسال اظهارنامه که عموماً اقدامات مستقلی نیستند اما میتواند تاثیر مثبت در دعوای اصلی بگذارند.در صورتی که شما از آن مجموعه اشخاصی هستید که دائما می گویید قصد داریم شکایت تنظیم کنیم و اطلاعی از دادخواست ندارید، وکیل عالی در اراک در این خصوص مقاله ای را اماده کرده است که با مطالعه ان قادر می شوید از این به بعد دادخواست را بجا و شکایت را هم به جای خود استفاده کنید . برای کسب اطلاعات بیشتر و همین طور دریافت مشاوره و می توانید با وکیل عالی در اراک مشورت کنید. برای مشاهده اسامی بیشتر وکلای پایه یک دادگستری اراک اینجا را کلیک کنید.

فلسفه تصویب این قانون و تشکیل چنین دادگاه هایی در بدو امر این بود که برخی از دعاوی خاصی که در ارتباط با خانواده هستند ، از صلاحیت دادگاه های عمومی خارج شده و در صلاحیت دادگاه خانواده قرار گیرند تا به صورت سریع تر ، با سهولت بیشتر و قضات متخصص در مورد آنها حکم صادر شود . به دلیل وجود طیف گسترده ای از وکلای متخصص خانواده در اراک، امکان ارزیابی توانمندی های وکلا بسیار مشکل خواهد بود.


در سامانه تخصصی دادسان، وکلای خانواده متخصص و با تجربه برای ارائه خدمات در اصفهان حضور دارند. <b>وکیل اصفهان آماده </b>ی ارائه ی مشاوره حقوقی و پذیرفتن وکالت در تمامی مباحث ذکر شده می باشد لذا شما حضور یکی از بهترین وکلای اصفهان را تا دستیابی به موفقیت در پرونده حقوقی در کنار خود حس خواهید کرد. با تجربه ترین وکلای جنایی اصفهان آماده قبول وکالت و ارائه مشاورات حقوقی به شما هستند تنها کافی است با ما تماس حاصل فرمایید و بهترین وکیل جنایی اصفهان تا پایان پرونده شما همراهتان باشند. موسسه حقوقی دادکوشا با داشتن حرفه ای ترین وکلای جنایی در اصفهان را به شما معرفی می کند. موسسه حقوقی سازش گستران ایرانیان بهترین وکلای بین المللی اصفهان را به شما عزیزان معرفی خواهند کرد. موسسه حقوقی سازش گستران ایرانیان با سال ها تجربه حرفه ای ترین وکلای مواد مخدر اصفهان را به شما معرفی خواهند کرد. یک وکیل طلاق با تجربه به شما می گوید که چقدر احتمال دارد به آنچه که در پرونده طلاق می خواهید دست یابید. حق دفاع از مقدس ترین حقوق هر انسانی است که موجب تضمین حقوق و آزادی های فردی است.

دسته : ,
برچست ها :

نکات مهم برای انجام طلاق توافقی


تاریخ انتشار پست : 1399/12/16 بازدید : 13
نکات مهم برای انجام طلاق توافقی

گام اول از مراحل طلاق توافقی

اول از همه تمایل نهایی زوجین به خاتمه دادن زندگی مشترک می باشد. در این راستا اگر اختلافی در خصوص مهریه، نفقه، جهیزیه و حضانت فرزندان باشد، یا یکی از زوجین ناراضی باشد امکان صدور رای توافقی وجود ندارد.

نکات مهم برای انجام طلاق توافقینکات مهم برای انجام طلاق توافقی


گام دوم

در حال حاضر دو روش برای اخذ رای (دادنامه) طلاق توافقی وجود دارد که هر کدام مزایا و معایبی دارند و انتخاب در شرایط فعلی با متقاضی است.


۱- ثبت نام در سامانه تصمیم و گذراندن چند جلسه مشاوره قبل از طلاق.

در این راستا بایستی در سایت http://zaman.behzisti.net/ ثبت نام کرده و چند جلسه مشاوره تخصصی در مدت زمان حدود ۴۵ روز گذراند.

در صورت اصرار زن و شوهر بر طلاق گواهی عدم انصراف از طلاق از مرکز مشاوره و غربالگری گرفته می شودکه به استناد آن دادخواست طلاق توافقی در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت می شود.

توجه داشته باشید که اگر این روش را انتخاب می کنید حتی با داشتن وکیل و یا وکالت در طلاق هم، زن و شوهر متقاضی، ملزم به شرکت در جلسه مشاوره هستند. مگر اینکه در موارد خاص مرکز غربالگری گواهی عدم انصراف را بدون مشاوره صادر کند. همانطور که گفته شد در موارد نادر است. این روش فعلاً در سراسر ایران جاری است البته با توجه به اطلاعات بدست آمده این روش در آینده نزدیک تغییر خواهد کرد و به احتمال زیاد مدت و تعداد جلسات کاهش خواهد یافت.


۲- روش دوم گرفتن رأی طلاق توافقی این است که دادخواست طلاق از طرف مرد یا از طرف زن در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت می شود. فعلاً در این روش نیاز به مشاوره اجباری نیست. بنابراین اگر زن و شوهری به وکیل مراجعه کنند و نخواهند که به مشاوره بروند ناگزیر از این روش استفاده می شود که نیازی دیگر به حضور زوجین نخواهد بود و حدود زمان اخذ رای هم بین ۱۰ تا ۲۰ روز کاری است. پس ارجاع دادخواست یک طرفه به شعبه دادگاه خانواده وکلای زوجین (خواهان و خوانده) به دادگاه اعلام توافق می کنند.


مدارک لازم برای طلاق توافقی

عقدنامه (رونوشت) شناسنامه و کپی کارت ملی متقاضیان (زن و شوهر) است. اگر زن یا مرد وکالت در طلاق (حق طلاق) داشته باشند اصل آن نیز الزامی است.


نکته : زن و شوهر هر دو بایستی در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشند و اگر این کار انجام نشده باشد زوجین با هم یا جدا جدا به یکی از دفترهای خدمات الکترونیک قضایی می روند و در مدت زمان کوتاه و بسیار ساده با ارائه کارت ملی در سامانه ثنا ثبت نام می کنند.

الزام به این دلیل است که دیگر ابلاغ کاغذی در آینده و برای دارندگان حساب ثنا وجود ندارد. ابلاغ ها را دادگاه به صورت پیامک و از طریق حساب کاربری شخص ارسال می کند و قابل مشاهده و پیگیری خواهد بود. بنابراین حتی با داشتن وکیل اگرچه زن و شوهر به دادگاه مراجعه نمی کنند ولی می توانند از طریق سامانه مذکور از آخرین تحولات و اطلاعات پرونده خود باخبر شوند.گام سوم

پس از ارسال پیامک این است که اگر وقت رسیدگی در پیامک مشخص نشده باشد زوجین یا وکلای آن ها می بایستی در اولین فرصت به شعبه مربوطه مراجعه کنند. با توجه به قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱/۱۲/۱ داوری در طلاق حذف شده است و به جای آن مشاوره اجباری شده است. در این راستا دادگاه، زوجین را به واحد مشاوره که معمولا در همان مجتمع قضایی مستقر است، معرفی می کنند. توجه داشته باشید که پرداخت هزینه مشاوره به عهده زوجین است.


مشاور در واحد مشاوره دادگاه ضمن پرسش از دلایل طلاق، توافق های مالی و غیر مالی زوجین در مورد مهریه و نحوه پرداخت آن، اجرت المثل، نفقه، حضانت فرزندان و جهیزیه را مکتوب می کند که به امضای زوجین یا وکلای ایشان می رسد. پس از انجام مشاوره و اخذ توافق نامه، به شعبه مراجعه می شود. در این جا رویه دادگاه ها متفاوت است بعضی از شعب همان روز یا احیانا یکی دو روز بعد رای را صادر می کنند و بعضی از شعب هم جلسه دادگاه و رسیدگی تشکیل می دهند.


در این موارد قاضی شعبه تمایل دارد که شخصا با زوجین صحبت کند. معمولا وقت دادگاه برای طلاق توافقی نزدیک و سریع می باشد، بعضی از شعب نیز انجام مشاوره را موکول به بعد از جلسه رسیدگی می کنند. بعد از صدور رای (گواهی عدم امکان سازش) مرسوم است که زوجین ذیل رای می نویسند که اعتراضی ندارند و حق تجدید نظر و فرجام خواهی را از خود ساقط می نمایند.


گام چهارم

پس از اخذ رای نوبت به ثبت طلاق و مراجعه به یکی از دفاتر رسمی طلاق است که در این مرحله هم مثل تمامی مراحل قبل زوجین یا هر کدام از آن ها می توانند وکیل اختیار کنند و خودشان حضور نیابند.

برای ثبت طلاق حضور زوجین یا وکلای آن ها الزامی است و زوجه می بایستی آزمایش عدم بارداری از یکی از آزمایشگاه ها اخذ نماید و به دفترخانه تحویل دهد. البته در بعضی از مجتمع های قضایی تهران آزمایشگاه تاسیس شده است و زوجه می بایستی به جهت آزمایش در آنجا همراه با یک قطعه عکس حاضر شود.


فریبرز احمری وکیل پایه یک دادگستری در شهر اراک (https://fariborzahmari.ir/) متخصص در حوزه خانواده


نکته: اگر زوجه دوشیزه (باکره) باشد رویه دادگاه ها بر این است که او را به جهت معاینه به پزشکی قانونی معرفی می کنند.


پس از امضا دفاتر مربوط به طلاق و اجرای صیغه طلاق، اصل عقدنامه به سردفتر تحویل داده می شود و ایشان با امضا و مهر شناسنامه ها، همان روز یا ظرف چند روز طلاق نامه تحویل زوجه می دهد.
پس از امضاء و توافق و دادن وکالت اگر همسرم پشیمان شود تکلیف چیست؟


خوب است بدانیم تا قبل از ثبت رسمی طلاق در دفترخانه طلاق، هرکدام از زن و شوهر می توانند حتی بدون رضایت دیگری منصرف و پشیمان شوند. به عبارت دیگر امضاء توافق و وکالتنامه وکیل الزامی برای طرفین برای پیگیری تا انتها به وجود نمی آورد. هرکسی می تواند وکیل خود را عزل کند و یا از او بخواهد که پرونده را اصطلاحاً ببندد و دعوی یا دادخواست مسترد شود. بنابراین توافق و رضایت زوجین تا انتها یعنی ثبت در محضر بایستی پایدار باشد.


در طلاق توافقی باید مهریه بخشیده شود؟


خیر. هر چه که زن و شوهر در خصوص مهریه توافق کنند اعتبار دارد و الزامی به بخشیدن مهریه نیست مگر این که توافق آنها چنین باشد.


اگر یکی از زوجین به تعهدات خود در رأی دادگاه عمل کند چه می توان کرد؟


مطابق ماده قانون حمایت خانواده و نظرات مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه می توان از شعبه صادرکننده رأی توافقی ، تقاضای صدور اجرائیه کرد و دادگاه مکلف به پذیرش است.


آیا حضانت را می توان به صورت دائم و تا سن بلوغ توافق کرد؟


بلهآیا رأی طلاق توافقی قابل اعتراض است؟


مثل همه آرای دادگستری این رأی (گواهی عدم امکان سازش) قابل تجدید نظر خواهی و فرجام خواهی است. اما رویه این است که وکلا در هنگام اخذ وکالت، وکالت و اختیار اسقاط تجدید نظر و فرجام را از موکلین (زن و شوهر) اخذ می کنند و در همین راستا به محض صدور رأی دادگاه اصطلاحاً اسقاط تجدیدنظر و فرجام خواهی کرده و قطعیت اخذ می کنند تا رأی قابلیت ثبت در محضر داشته باشد.


آیا بعد از طلاق می توان فرزند را بدون رضایت طرف مقابل از کشور خارج کرد؟


بدیهی است که حضانت برعهده هرکدام از طرفین باشد طرف دیگر حق ملاقات دارد. بنابراین نمی تواند اقدامی کند که منافات با ملاقات طرف مقابل باشد. به توضیح دیگر مطابق ماده ۴۲ قانون حمایت خانواده امکان خروج فرزند از کشور و تغییر محل زندگی فرزندان به گونه ای که باعث دشواری ملاقات پدر و مادر شود، وجود ندارد مگر به اجازه دادگاه یا طرف مقابل


اگر قبل از طلاق مشاوره اجباری شده است پس چطور نوشته اید اگر کسی تمایل به مشاوره رفتن ندارد شما بدون آن رأی را اخذ می کنید؟


بله همانطور که گفتید برای طلاق توافقی مشاوره بهزیستی اجباری است ولی طلاق یک طرفه و تبدیل آن به طلاق توافقی نیاز به مشاوره ندارد و این راهکار قانونی است برای کسانی که به هر دلیل نمی خواهند مشاوره بروند و وکلا نیز از یک تکنیک استفاده می کنند.


توافقات زوجین قابل برگشت است؟


بعد از ثبت رسمی طلاق خیر مگر به توافق دوباره آن ها


اعتبار توافق های نوشته شده نزد وکیل چقدر است؟ آیا باید دوباره به دفتر اسناد رسمی هم رفت؟


خیر. نیاز به رفتن دفتر اسناد رسمی و گرفتن سند خاصی یا اخذ وکالت نیست. تمام توافق های زوجین در وکالتنامه وکیل انعکاس پیدا می کند و به دادگاه ارائه می شود و در رأی دادگاه نوشته خواهد شد و پس از ثبت رأی در محضر طلاق غیرقابل برگشت خواهد بود و کاملاً قانونی است.

برای اطلاعات بیشتر از قوانین حوزه خانواده میتوانید به وبسایت حقوقی دادکوشا (https://www.dadkoosha.ir/) مراجعه کنید.

دسته : ,
برچست ها :

بررسی چند‌و‌چون دعوای خلع ید از منظر قانونی


تاریخ انتشار پست : 1399/12/14 بازدید : 12

بررسی چند‌و‌چون دعوای خلع ید از منظر قانونی

دعوای خلع‌ید یکی از دعاوی مالکیت است که بسیار هم در محاکم مطرح می‌شود. برای آشنایی شما همراهان سایت مهداد در کافه قانون به بررسی قانونی این دعوا و ابعاد مختلف آن می‌پردازیم.

این دعوا یکی از دعاوی متداول در دادسرا است که نیاز به بررسی قانونی دارد. به همین منظور از کارشناس این حوزه دعوت کردیم تا در برنامه امروز ما حضور داشته باشند و به سوالاتمان پاسخ دهند. در ادامه سوالاتی که از حضورشان پرسیدیم را می‌آوریم.

بسیار ممنون که دعوت کافه قانون را پذیرفتید و مهمان ما شدید.

به عنوان اولین سوال تعریف دعوای خلع ید را از منظر قانونی می‌فرمایید؟

بنده هم از دعوت شما سپاسگزارم. دعوای خلع ید یکی از دعاوی است که مربوط به مالکیت می‌شود. به‌عبارت‌دیگر؛ دعوایی است که مالک یک ملک غیرمنقول(مانند خانه، باغ یا زمین) به طرفیت متصرف غیرقانونی مال خود اقامه می‌کند و می‌خواهد که روند تصرف غیرمجاز پایان یابد و ملک او را از تصرف متجاوز خارج کنند و تحویل او دهند. بر این اساس سه رکن را برای این دعوا برشمرده‌اند که عبارتند از مالکیت خواهان، تصرف خوانده و همچنین غیرقانونی و غیرمجاز بودن تصرف که این موارد برای دعوای خلع ید باید در دادگاه مشخص و محرز شود تا بتوان حکم داد.

دعواهای دیگری هم وجود دارد که ممکن است مشابه این دعوا باشد و مراجعان هنگام مراجعه به دادگاه نتوانند تشخیص دهند که کدام را باید مطرح کنند و بعضا دعوا را اشتباه مطرح می‌کنند و دادگاه هم دعوا را رد می‌کند. راهکار شما در این رابطه چیست؟

به مساله بسیار مهمی اشاره کردید. ببینید دعواهای حوزه مالکیت بعضا شبیه هم هستند اما نمی‌شود یکی را به جای دیگری مطرح کرد. چون ممکن است ارکانِ کاملا متفاوتی داشته باشند و تنها در یک یا دو ویژگی مشابه هم باشند. به‌عنوان‌نمونه تخلیه مربوط به رابطه استیجاری است؛ یعنی مالک علیه مستاجر خود می‌تواند دعوای تخلیه را مطرح نماید. همچنین در این دعوا غیرمجاز و غیرقانونی بودن از ابتدای تصرف مستاجر نیست،بلکه در ادامه ایجاد می‌شود؛ اما در خلع‌ید ممکن است غیرمجاز و غیرقانونی‌بودن تصرف، از ابتدا باشد. همچنین دعوای تصرف عدوانی هم هست که اصلا در آن مالکیت خواهان شرط نیست و صرفا باید قبلاً متصرف بوده باشد. اما در دعوای خلع‌ید، مالکیت خواهان شرط است. برای اجرای آرای مربوط به دعاوی خلع ید، باید حکم، قطعی شود.

با توجه به توضیحات شما یکسری ویژگی‌ها مختص دعوای خلع ید است. امکانش هست توضیح بیشتری بفرمایید؟

بله. علاوه بر مواردی که عرض کردم، باید بگویم دعوای خلع‌ید، دعوایی است که ناشی از مالکیت و به‌عبارتی فرع بر مالکیت است و این دعوا، مالی محسوب می‌شود و باید تقویم گردد. هزینه دادرسی که خواهان می‌پردازد، مبتنی بر همین تقویم است که بر اساس قیمت منطقه‌ای مال غیرمنقول می‌باشد و جدول آن در دادگاه‌ها موجود است و خودشان محاسبه می‌کنند. دعوای خلع‌ید در مورد مال غیرمنقول مطرح می‌شود و در مورد اموال منقول، دعوای استرداد و یا تحویل و مانند آن طرح می‌شود.

نحوه رسیدگی به دعوای خلع‌ید به چه صورتی است؟

دعوای خلع ید دعوای حقوقی و در صلاحیت دادگاه است و چون مربوط به مال غیرمنقول می‌باشد، در صلاحیت شورای حل اختلاف نیست حتی اگر تقویم خواسته بر اساس قیمت منطقه‌ای ملک، کمتر از ۲۰ میلیون تومان باشد. دادگاهی هم صالح به رسیدگی است که در محل مال غیرمنقول وجود دارد.

یکسری دعاوی هم مرتبط با این دعوا است؛ ‌مثل قلع و قمع، اجرت‌المثل و مطالبه خسارت که همه مالی هستند و باید تقویم (ارزش‌گذاری) شوند، هرچند خواهان آن را علی‌الحساب تقویم(ارزش‌گذاری)‌کرده باشد. بدین‌ترتیب هزینه دادرسی هر یک از این دعاوی جداگانه محاسبه و گرفته می‌شود.

نکته مهمی که باید مدنظر قرار بگیرد آنست که دعاوی مرتبط اگر بعضی در صلاحیت دادگاه و برخی دیگر در صلاحیت شورای حل اختلاف باشند، همه آنها با هم در دادگاه رسیدگی می‌شوند؛ مثل دعاوی که در بالا نام برده شد، اگر همراه با دعوای خلع ید مطرح شود با هم در دادگاه مطرح می‌شوند.

وکیل فریبرز احمری فعال در زمینه کیفری، طلاق، مهریه به صورت آنلاین در شهر اراک فعالیت میکند.

باید بدانیم که در این دعاوی صرف عدم حضور خوانده دلیل بر تصرف عدوانی او نیست، بلکه خواهان باید تصرف غیرمجاز او را اثبات نماید. دفاع در این دعاوی از جانب خواهان به چه صورتی است؟

ببینید همانطور که عرض کردم در دعوای خلع ید، مالکیت و احراز آن رکن اصلی دعوا محسوب می‌شود. بنابراین باید خواهان دلیل مالکیت خویش را ارائه دهد. این دلیل می‌تواند سند رسمی باشد که باید با پاسخ استعلام از اداره ثبت یکی باشد و یا اینکه حکم قطعی دادگاه مبنی بر تنفیذ معامله و الزام به تنظیم سند را ارائه نماید. اگر خواهان هیچ کدام از این دلایل را نداشته باشد دعوایش رد می‌شود و یا قرار عدم استماع صادر می‌شود. اینکه در زمان طرح دعوای خلع ید، خوانده دعوا متصرف ملک باشد بسیار مهم است. یعنی اگر مالک علیه دو نفر طرح دعوا کند که یکی الان تصرف عدوانی می‌کند و یکی دیگر قبلا تصرف عدوانی کرده بود، نسبت به کسی که قبلا تصرف عدوانی نموده،‌ رد دعوا صادر می‌شود. با صدور قرار کارشناسی توسط دادگاه،‌ کارشناس ثبتی، ملکی را که خواهان ادعا می‌کند با سند مالکیت ارائه شده توسط او تطبیق می‌دهد و همچنین محدوده تصرف عدوانی خوانده را با تهیه نقشه و کروکی مشخص می‌نماید.

مالکیت خواهان چه مفروزی و چه مشاعی برای طرح دعوای خلع ید کافی است و اگر مالکیت، مشاعی باشد همین که یکی از مالکان مشاعی طرح دعوا نماید، کفایت می‌کند و لازم نیست همه مالکان مشاعی با هم طرح دعوا کنند.

در مورد ملک مشاعی توضیحات مختصری را بیان نمودید. در مورد طرح دعوای خلع‌ید در این املاک توضیح بیشتری می‌فرمایید؟

بله حتما. در مورد خواهان گفتیم که اگر یک نفر از مالکان مشاعی دعوای خلع ید طرح کند، کفایت می‌کند و نیازی نیست که تمام مالکان در دعوا شرکت کنند. اگر کسی که از او شکایت شده هم یکی از مالکان مشاعی باشد و بدون اجازه سایر شریکان، ملکی را تصرف کرده باشد، متصرف عدوانی محسوب می‌شود و خواهان که یکی از مالکان مشاعی است، می‌تواند خلع ید او را بخواهد.

اگر خواهان هم فقط مالک منفعت(مستاجر) باشد هم می‌تواند بنابر قوانین موجر و مستاجر سال ۵۶ و ۷۶، دعوای خلع ید را طرح کند. در اینصورت سند عادی اجاره به‌عنوان دلیل کافی است.

ممکن است تصرف، عدوانی نباشد و ناشی از اشتباه باشد. در اینصورت هم حکم خلع ید صادر می‌شود؟

خیر. چنین نیست. اگر تصرف غیر قانونی، ناشی از اشتباه باشد با ۴ شرط دادگاه حکم به پرداخت قیمت می‌دهد: اولا نباید تصرف عمدی باشد و باید ناشی از اشتباه و سهو باشد. ثانیا اگر تصرف سهوی، منجر به احداث بنا شده باشد و خسارات وارده به مالک،‌ به تشخیص دادگاه نسبتا جزئی باشد و خوانده نیز قیمت زمین تصرف شده را طبق نظر کارشناس در حساب دادگستری ودیعه بگذارد، حکم به پرداخت قیمت و اصلاح سند صادر می‌شود. درحالیکه اگر یکی از این شرایط توسط دادگاه احراز نشود، حکم به خلع ید و قلع و قمع بنا صادر می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد قانون به سایت دادکوشا مراجعه کنید

دسته : ,
برچست ها :

همه چیز در مورد طلاق


تاریخ انتشار پست : 1399/12/12 بازدید : 11

رایج ترین روش انحلال عقد نکاح دائم، طلاق می باشد. این روش به اندازه ای عمومیت دارد که در میان اکثریت مردم جامعه، طلاق تنها راه جدایی زن و مرد به حساب می آید. به همان میزانی که تشکیل خانواده سالم، منجر به استحکام روابط عاطفی و انسانی می شود و جامعه از آن بهره مند می گردد، طلاق باعث ایجاد ضربه های روحی و از هم گسستن روابط اجتماعی شده و به جامعه آسیب می رساند.


به دلیل آثار منفی طلاق بر زوجین، فرزندانِ آن ها و سایر اعضای خانواده، در فرآیند طلاق، الزامات حقوقی سخت گیرانه و محدودیت هایی در نظر گرفته شده است تا علاوه بر جلوگیری از آثار مخرب نامبرده، زوجین پس از ایجاد اختلافی اندک به طلاق روی نیاورند و خانواده دچار فروپاشی نشود.


این الزامات حقوقی سختگیرانه شامل نفقه، مهریه، حضانت فرزند یا فرزندان، زمان و نحوه ملاقات، جهیزیه، اجرت المثل و غیره می باشد.


وکیل طلاق

در خصوص وضع قوانین مربوط به طلاق باید همزمان دو جنبه متعارض موردتوجه قرار گرفته شود؛ از یک سو باید به استواری روابط خانوادگی و بقای خانواده توجه شود و از سوی دیگر اجبار به کنار هم نگه داشتن زن و مرد با وجود اختلافات و مشکلات جدی صحیح نمی باشد.


پس باید میان این دو امر به نحوی تعادل ایجاد شود که فرآیند طلاق نه آنقدر ساده باشد که هیجانات روحی و لجبازی های بچگانه فورا منجر به طلاق و پایان رابطه زناشویی گردد و نه آنچنان سخت و دشوار که زوجین سال های سال با اختلافاتی فراوان دست و پنجه نرم کنند ولی به طلاق روی نیاورند.


این موقعیت هنگامی پیچیده تر می شود که حق جدایی به صورت ناعادلانه میان طرفین تقسیم شود، به نحوی که یک طرف به راحتی بتواند جدا شده و از این حق سو استفاده کند ولی طرف مقابل با وجود سختی و مشقت فراوان نتواند به ازدواج اشتباه خود پایان دهد.


در نتیجه قانون گذار سعی در تقسیم موارد تقاضای طلاق به نحوی صحیح و عادله میان زن و مرد داشته و در راستای تحقق بخشیدن به این امر تلاش فراوان میکند.


در همین راستا همه ی افراد برای آگاهی از قوانین و شرایط طلاق نیاز به کمک حقوقی داشته و کسب اطلاعات صحیح راجع به فرآیند طلاق و طی کردن مراحل قانونی آن بدون کمک حقوقی بسیار دشوار و آسیب زننده خواهد بود.


شما تصمیم گرفتید و فکر می کنید که آماده طلاق هستید، اما بعد باید چه کار کنید؟

شما باید از نحوه ی اجرای روند طلاق به خوبی آگاه شوید. به طور کلی، طلاق یک اقدام خصمانه است و زوجین را مقابل یکدیگر قرار می دهد؛ مطالب زیر جهت هدایت هرچه بهتر شما در این فرآیند گردآوری شده است.


انواع طلاق در ایران

این بخش شامل:


تقاضای طلاق از جانب مرد

تقاضای طلاق از جانب زن

طلاق توافقی

و سایر موارد می باشد. طلاق فرایندی جدی و غالباً دردناک است که نباید به راحتی از آن گذشت، به ویژه اگر فرزندان درگیر آن باشند.


وکیل طلاق برای کمک به همه ی کسانی که تصمیم به طلاق گرفته و می خواهند علاوه بر اطمینان از این که کاملا آگاهانه و هوشیارانه عمل میکنند، کم ترین آسیب ممکن را از این موضوع متحمل شوند؛ آماده ی خدمت رسانی می باشد.


به عنوان مثال اصول مربوط به حقوق شما در طلاق را برای شما توضیح می دهند. از جمله این حقوق می توان به نفقه، مهریه و مسائل مربوط به حضانت فرزند اشاره کرد. همچنین عوامل مهمی که باید قبل از ثبت درخواست طلاق در نظر بگیرید را برای شما شرح می دهد.


طلاق والدین

طلاق بدون وکیل

اگر شما و همسرتان تصمیم گرفته اید به ازدواج خود خاتمه بدهید، اولین سوالی که برای شما پیش می آید این است که آیا به وکیل طلاق احتیاج دارید یا نه. خب جواب این سوال ساده نیست و بستگی به شرایط شما دارد.


به عنوان یک قاعده کلی، هرچه برای حل شدن این پرونده به خودتان اکتفا بکنید، پروسه طلاق به کندی پیش می رود. اما آیا به وکیل طلاق احتیاج دارید؟ اطلاعات زیر به شما کمک میکند تا یک تصمیم آگاهانه بگیرید.


اگر می خواهید مراحل طلاق خود را بدون حضور وکیل انجام بدهید، باید در رابطه با حقوق خود کاملا آگاه باشید و اگر می توانید با همسرتان برای حل و فصل مسائل حقوقی همکاری کنید. در این شرایط دیگر نیازی به کمک وکیل ندارید. این مسائل عبارت است از:


نفقه

مهریه

حضانت فرزند

پرونده طلاق در صورت مقاومت زوجین، پرونده ای طولانی است و باید بسیار صبور باشید؛ طلاق مشکلات خاص خود را دارد و خیلی از افراد حاضر نیستند بار این مشکلات را به تنهایی به دوش بکشند پس به شما پیشنهاد میکنیم در این مسیر از وکیل طلاق و یا مشاورین با تجربه کمک بگیرید.


وکیل طلاق

طلاق گرفتن چه مدارک ،شرایط و مراحلی دارد؟

در زندگی زناشویی به دلایل مختلف شرایطی پیش می‌آید که ادامه آن برای زن و شوهر، غیرممکن می‌شود با نگاهی گذرا به دادگاه خانواده میبینیم که روزانه زوج های زیادی برای طلاق به دادگاه مراجعه می کنند. اما اکثرا به دلیل عدم آشنایی با حقوق خود دچار مشکل شده و روند درخواست بسیار طولانی می شود. در این مرحله افراد ملزم به آشنایی با حقوق و قوانین مرتبط با این موضوع می شوند.
طلاق به تقاضای مرد

طلاق به تقاضای مرد

در فقه امامیه و نیز در حقوق ایران طلاق به دست شوهر بوده و او میتواند هر وقت اراده کند چه ‌بسا بدون دلیل موجه همسر خود را طلاق دهد. ماده اصلاحی ۱۱۳۳ قانون مدنی بیان می دارد: «مرد می تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنماید».


در قانون مدنی شرایط خاصی برای اینکه مرد بتواند زنش را طلاق دهد، وجود ندارد و شرایطی مثل استفاده از صیغه طلاق، حضور دو مرد شاهد عادل در مجلس طلاق و استماع آنها و…موجب محدود شدن حق طلاق مرد نبوده و شرایط خاص فقط زمانی پیش می آید که زن در زمان عقد حق طلاق را از شوهر بگیرد یا بعد از ازدواج در قبال بخشش مهریه و یا با رضایت شوهر، این حق را از آن خود کند. مردی که می خواهد همسر خود را طلاق دهد، باید حق و حقوق مالی او را به صورت تمام و کمال پرداخت کند. تعیین تکلیف حقوق مالی زوجه اعم از مهریه، جهیزیه، اجرت المثل ، نحله و… توسط دادگاه معین می شوند.


طلاق به درخواست مرد چه شرایطی دارد؟

شرط مهمی که در ماده ۱۱۳۳ مقرر شده است، لزوم مراجعه زوج به دادگاه است. البته این شرط در گذشته نیز به موجب ماده واحده، اصلاح مقررات مربوط به طلاق مقرر شده بود. مطابق ماده ۲۴ قانون حمایت از خانواده «ثبت طلاق … در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق حسب مورد پس از صدور گواهی عدم امکان سازش یا حکم مربوط از سوی دادگاه مجاز است».


در نتیجه اگر زوج بدون ثبت در دفاتر رسمی اقدام به طلاق نماید، مرتکب جرم شده و به موجب ماده ۴۹ قانون حمایت از خانواده تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد. بنابراین مرد باید طی دادخواستی به طرفیت همسرش از دادگاه تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش را بنماید.


برای صدور گواهی ذکر شده، دادگاه باید ابتدا زوجین را به داوری ارجاع داده و سپس مشخص نماید که آیا طلاق ناشی از تخلفات زن یا سوء رفتار وی بوده یا دلیل دیگری دارد و در نهایت تکلیف حقوق مالی زن را مشخص کند.


ارجاع زوجین به داوری یا حکمیت

ارجاع زوجین به داوری نشات گرفته از آیه ۳۵ سوره نساء است که می فرماید: «هر گاه از جدایی بین زن و مرد بیم دارید، داوری از خانواده مرد و داوری از خانواده زن انتخاب کنید تا در میان آنان صلح و سازش برقرار کنند اگر آن دو به دنبال اصلاح باشند، خداوند میانشان سازگاری ایجاد می کند.»


قانون مدنی درباره ی ارجاع به داوری سکوت کرده است. قانون حمایت از خانواده ۱۳۹۱ به شرح داوری پرداخته و در این قانون ارجاع به داوری در طلاق های توافقی حذف شد. مطابق ماده ۲۷ قانون حمایت از خانواده، «در کلیه موارد درخواست طلاق، به جز طلاق توافقی، دادگاه باید به منظور ایجاد صلح و سازش موضوع را به داوری ارجاع کند. بنابراین در صورت تقاضای طلاق توسط مرد، دادگاه قرار ارجاع داوری را صادر می نماید.»


مطابق ماده ۲۸ قانون حمایت از خانواده پس از صدور قرار ارجاع داوری، هر کدام از زن و شوهر وظیفه دارد طی یک هفته از تاریخ ابلاغ قرار مذکور، یک نفر از اقارب متأهل خود را با شرایط سنی حداقل سی سال و آشنا به مسائل شرعی، خانوادگی و اجتماعی به دادگاه معرفی کند.


مطابق تبصره ۱ این ماده، شرط تأهل نسبت به اقارب محرم زن تعدیل شده و چنانچه آنها قبلا متأهل بوده ولی در حال حاضر به علت فوت همسر خود یا غیر آن متأهل نباشند، تأهل قبلی کفایت می کند. داوران موظف به تلاش برای آشتی‌دادن زوجین و منصرف کردن آنان از طلاق می باشند. مطابق ماده ۱۴ آیین نامه اجرایی قانون حمایت از خانواده «داوران موظف اند با تشکیل جلسه یا جلسات متعدد با حضور زوجین و در صورت امتناع بدون حضور زوجین یا یکی از آنان در جهت رفع اختلاف و اصلاح ذات البین تلاش کنند و نتیجه را در مهلت مقرر به دادگاه اعلام نمایند.»


این مدت طبق ماده ۱۳ آیین نامه اجرایی مذکور، توسط دادگاه تعیین می شود و با درخواست داوران یا یکی از آنها و در صورت ضرورت، این مهلت قابل تمدید توسط دادگاه می باشد. مطابق ماده ۲۷ قانون حمایت از خانواده، دادگاه پس از دریافت نظر داوران، باید رای خود را مطابق نظر آنان صادر نماید و در صورت نپذیرفتن نظرآنان، باید نظراتشان را با ذکر دلیل رد کند.


طلاق ناشی از سوء رفتار زن

اختیار مرد در طلاق دادن همسر خود مشروط به ارتکاب تخلف یا سوء رفتار و کردار زن نمی باشد. هنگامی که مرد تقاضای طلاق کرده و زن با آن موافق نیست، دادگاه وارد این بحث شود که آیا زن سوء معاشرت داشته و در انجام وظایف زناشویی خود تخلفی انجام داده است یا خیر. این بحث در دو جا مطرح می شود.


مطابق یکی از شروط ضمن عقد «هر گاه طلاق بنا به درخواست زوجه نبوده و طبق نظر دادگاه تقاضای طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری و سوء اخلاق و رفتار وی نباشد، زوج موظف است تا نصف دارایی موجود خود را که در ایام زناشویی با او به دست اورده یا معادل آن را طبق نظر دادگاه بلاعوض به زوجه منتقل کند».


دادگاه برای اعمال نمودن این شرط ضمن عقد، باید به بررسی حول این محور بپردازد که آیا طلاق ناشی از تخلفات زن یا سوء رفتار و اخلاق وی بوده است یا خیر. دادگاه برای تشخیص این امر می تواند دو روش را مورد استفاده قرار دهد.


روش نخست: بهره مندی از نظریه داوران است. اگر داوران زن را متخلف بدانند یا برعکس بر تقصیر مرد متفق القول باشند، مطابق ماده ۲۷ قانون حمایت از خانواده، دادگاه باید طبق نظریه داوران اقدام به صدور رأی خود نموده و در غیر این صورت با دلیل نظر ایشان را رد کند.


روش دوم‌: مطابق تبصره ماده ۱۹ قانون حمایت از خانواده می باشد و آن ارجاع امر مذکور به یک مرکز مشاوره ی خانواده است. در این صورت مرکز مشاوره باید نظرات کارشناسی خود را مستندا و مستدلا به دادگاه ارائه داده و سپس دادگاه با ملاحظه ی نظریه کارشناسی مرکز مشاوره حقوقی خانواده به تشخیص خود رای صادر می کند.


مورد دوم: پرداخت «نحله» به زوجه است. مطابق بند (ب) تبصره ۶ قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق، «هر گاه طلاق بنا به درخواست زوجه نباشد و تقاضای طلاق نیز ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتار وی نباشد، دادگاه با توجه به سنوات زندگی مشترک و نوع کارهایی که زوجه در خانه شوهر انجام داده و وسع مالی زوج، مبلغی را از باب بخشش (نحله) برای زوجه تعیین می نماید».


در این مورد نیز دادگاه باید ابتدا به بررسی این موضوع بپردازد که آیا تقاضای طلاق مرد ناشی از تخلف زن از وظایف زناشویی خود یا سوء اخلاق و رفتار وی می باشد یا خیر.


اگر تقاضای طلاق مرد ناشی از تخلفات زن نباشد، دادگاه می بایست مبلغ نحله را تعیین کرده و مرد را به پرداخت آن در حق زن محکوم کند.


پرداخت حقوق مالی زن

همان‌طور که در مقدمه نیز به آن اشاره شد زوجین حقوق و تکالیفی را پس از جدایی و طلاق نسبت به یکدیگر برعهده دارند. ازجمله حقوق مالی می‌توان به مهریه، جهیزیه، نفقه، اجرت المثل، نحله و تنصیف أموال و دارایی ها اشاره کرد که در صورت طلاق دادگاه باید نسبت به آن‌ها تعیین تکلیف نماید. همچنین در خصوص حضانت و ملاقات فرزندان نیز باید تصمیم‌گیری شود.


شرط تنصیف دارایی در عقدنامه

نکته‌ای که در خصوص طلاق به درخواست مرد باید به آن توجه کرد این است که اگر مرد شرط تنصیف ( نصف دارایی ) که در عقدنامه ذکر شده است را امضا کرده باشد، دادگاه مطابق با مفا‌د این شرط باید سهم زن از دارایی های شوهرش را تعیین نماید.


مطابق این شرط هر گاه طلاق بنا به درخواست زوجه نبوده ( تقاضای طلاق از سوی مرد باشد ) و طلاق ناشی از سوء رفتار و سوء معاشرت یا تخلف زن از وظایف زناشویی نباشد، مرد باید تا نصف دارایی که بعد از عقد و در دوران زندگی مشترک بدست آورده است یا معادل آن را طبق نظر دادگاه به صورت بلاعوض به زوجه منتقل کند.


برای اجرای این شرط و تعیین سهم زن از دارایی های شوهر دادگاه باید به چند موضوع رسیدگی کند.


دادگاه باید تشخیص دهد که طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری خود یا سو معاشرت وی نبوده است. اگر مرد بتواند ثابت کند که طلاق ناشی از موارد مذکور می باشد، زن هیچ گونه حقی نسبت به دارایی های مرد نخواهد داشت.


در زمان طلاق میزان دارایی های مرد باید مشخص شوند. در این صورت زن قادر به کمک به دادگاه برای تشخیص دارایی های مرد می باشد؛ زیرا در هر حال این موضوع بر عهده ی زن بوده و در واقع زوجه باید ثابت کند که دارایی های شوهر چقدر است.


مرد باید ثابت کند که میزان دارایی او در زمان ازدواج با همسر خود چقدر بوده است. ( البته در این خصوص باید به تورم نیز توجه شود )


در شرط مزبور عبارت «تا نصف دارایی موجود» قید شده است تا نمایانگر حداکثر تعهد مرد باشد، اما حداقل این تعهد چه مقداری می باشد؟


دو راه برای تعیین حداقل وجود دارد:


زن میزان حداقل را مشخص نماید که نهایتا میتواند تا نصف را معین کند.

دادگاه این حداقل را معین نماید؛ اگر قید «طبق نظر دادگاه» در شرط مذکور به معادل آن برگردد یعنی بنا بر نظر دادگاه امکان پرداخت معادل وجود دارد.

در این حالت تعیین میزان حداقل بر عهده دادگاه نبوده و زن میتواند آن را (حداکثر) تا نصف معین نماید. اما اگر قید «طبق نظر دادگاه» به «تا نصف دارایی موجود» برگردد، در این حالت دادگاه با توجه به مواردی از قبیل سال های زندگی مشترک، نقش زن در درآمد های شوهر، نوع کارهایی که زن انجام داده است، مشارکت وی و اموال آن، این حداقل را مشخص نماید.
شرایط درخواست طلاق از طرف زن

طلاق به تقاضای زن

برخلاف مرد که می‌تواند زن خود را با دلیل یا بدون دلیل طلاق دهد تقاضای طلاق توسط زوجه باید مستند به دلایل قانونی باشد. این دلایل ابتدا توسط دادگاه احراز شده سپس دادگاه گواهی عدم امکان سازش صادر می‌نماید.


به عبارت دیگر زن در مواردی که قانونگذار معین کرده است میتواند تقاضای طلاق کند و تقاضای وی خارج از موارد رد خواهد شد تبصره ماده ۱۱۱۳ قانون مدنی مقرر می کند زن نیز می تواند با وجود شرایط مقرر در مواد ۱۱۱۹، ۱۱۲۹ و ۱۱۳۰ این قانون از دادگاه تقاضای کند.


در این تبصره ۳ مورد برای طلاق زوجه پیش‌بینی شده است که یک مورد (ماده ۱۰۲۹) سهواً از قلم افتاده است. بنابراین مواردی که زن میتواند تقاضای طلاق کند به چهار دسته تقسیم می‌شود:


مفقودالاثر شدن شوهر

عدم پرداخت نفقه

عسروحرج

وکالت در طلاق

که در این صورت طلاق به صورت توافقی انجام شده و طلاق خلع انجام شود. با این توضیح که زن از مسائل مالی خود صرف نظر نموده و مرد در ازای آن طلاق را قبول کند.


همچنین اگر یکی از شروط ۱۲گانه (در ادامه مقاله قرار داده شده) ضمن عقد را داشته باشید و یا با اثبات عسر و حرج زن به استناد ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی می توانید برای طلاق اقدام کنید. بر عکس طلاق از طرف مرد، زن برای گرفتن طلاق بدون رضایت شوهر راهی سخت و طولانی در پیش دارد.


شروط دوازده گانه عقدنامه

همچنین اگر مرد شروط دوارده گانه زیر را که در عقدنامه ذکر شده اند را امضاء کرده باشد در صورت تحقق آن شرایط زن می‌تواند تقاضای طلاق نماید.


عدم پرداخت نفقه یا عدم ایفای حقوق واحب زن

سوء رفتار یا سوء معاشرت زوج

بیماری صعب العلاج

جنون زوج

اشتغال زوج به شغل منافی مصالح خانوادگی یا زن

محکومیت به حبس

اعتیاد زوج

غیبت و یا ترک زندگی خانوادگی

محکومیت به جرائم حیثیتی

عقیم بودن شوهر

مفقود الأثر شدن شوهر

انتخاب همسر دیگر

البته لازم به ذکر است که تمامی این موارد نیاز به اثبات دارند و درصورتی‌ که زن نتواند تحقق این شرایط را اثبات کند تقاضای طلاق به نتیجه نخواهد رسید. بنابراین برای رسیدن به نتیجه بهتر پیشنهاد می‌شود که دادخواست طلاق از طرف زوجه را وکیل طلاق که دارای تجربه در دعاوی خانوادگی باشد مطرح نماید.
طلاق توافقی و وکالتی

طلاق توافقی و وکالتی

یکی دیگر از انواع طلاق، طلاق توافقی می باشد که طی آن زوجین ضمن این‌ که هر دو خواهان جدایی هستند در خصوص امور مالی ازجمله مهریه، نفقه و…. همچنین حضانت و ملاقات فرزندان به توافق می‌رسند.


زن می تواند ضمن عقدنامه یا به‌ صورت جداگانه در دفتر اسناد رسمی از شوهر خود برای طلاق وکالت بلاعزل بگیرد. دراین‌ صورت زن می‌تواند بدون حضور شوهر و طبق اختیارات مندرج در وکالت‌نامه با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق کند. البته در این مورد زوجه حتماً باید از طرف شوهر، وکیل دادگستری انتخاب نماید.


در طلاق توافقی زمانی که زوجین با عقد دائم تمایل به جدایی داشته باشند سر آغاز طلاق توافقی است. در این خصوص آن ها باید در زمینه مهریه، حضانت فرزندان و زمان و نحوه ملاقات، نفقه، جهیزیه و اجرت المثل به توافق رسیده باشند.


هر توافقی در این موارد در حکم دادگاه منعکس می شود و ضمانت اجرا خواهد داشت. در کشور ما مسئولان قضایی معتقدند که باید روند آن را طولانی کرد که شاید از درصد طلاق در کشور کاسته شود. با توجه به اینکه متارکه و طلاق از دعاوی حقوقی هست و برای آن گرفتن وکیل الزامی نیست، ولی به طور مسلم گرفتن وکیل طلاق دارای مزایای زیادی هست.


بسیاری از اشخاص ممکن است به دلیل سطح روابط عمومی پایین و یا حجب و حیا نتوانند در این مراحل از حقوق خود دفاع کنند پس لازم است که یک وکیل طلاق خوب آنها را در گرفتن حق یاری کند. هنگامیکه طرفین وکیل طلاق داشته باشند احتیاجی به حضور در مراحل دادرسی دادگاه نیست.


بیشتر اشخاصی که می خواهند اقدام به جدایی کنند به مراجع قضایی نرفته اند و با مراحل آن هم آشنایی ندارند پس بهتر است برای پیشبرد پرونده خودشان از وکیل طلاق کمک بگیرند. و یا امکان دارد دو طرف دعوا به خاطر شغل و منصب خود نخواهند در مراجع قضایی حضور داشته باشند پس در این صورت با استخدام وکیل طلاق اقدام به جدایی می کنند.


شرایط طلاق توافقی

ساده ترین و کم دردسر ترین نوع طلاق ، طلاق توافقی است. در این نوع طلاق شرایط خاصی موجود نیست فقط باید در خصوص مسائل مالی و حضانت فرزندان، زن و شوهر با هم توافق کرده و در جلسات مشاوره نیز شرکت کنند. در مواقعی هم که زوجه دوشیزه باشد، برای مراجعه به دادگاه جهت اخذ حکم و ثبت طلاق نیازی به اذن پدر ندارد.


پس از صدور رای طلاق توافقی که گواهی عدم امکان سازش نامیده می شود زوجین 3 ماه فرصت دارند که برای ثبت طلاق به دفتر خانه مراجعه کنند. تا قبل از صدور رای دادگاه هر کدام از زوجین پشیمان گردد رای مذکور صادر نمی شود اما پس از صدور رای طلاق توافقی اگر زوج (شوهر) پشیمان گردد امکان ثبت طلاق توافقی بدون حضور او یا وکیل طلاق توافقی (وکیل برای طلاق توافقی) در دفترخانه طلاق وجود ندارد مگر این که زن وکالت در طلاق از جانب شوهر داشته باشد.


اما در صورت پشیمانی زن پس از صدور حکم طلاق توافقی، ماده قانون حمایت خانواده این اجازه را به مرد و دفترخانه داده است که بدون حضور زن طلاق توافقی ثبت گردد.


از آنجا که حق طلاق با مرد می باشد مشاوره با وکیل طلاق برای زوجه از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است، چرا که طلاق از طرف زن یکی از سخت ترین پرونده های خانوادگی در دادگاه ها است و در صورتی که اقداماتی که انجام می دهید طبق قانون و رویه محاکم خانواده نباشد و همچنین در صورتی که در هنگام تنظیم دادخواست و لایحه شرایط قانونی را رعایت نکنید با مشکلات متعددی مواجه خواهید شد که وقت، هزینه و انرژی زیادی را از شما تلف خواهد نمود. بنابراین بهتر است دادخواست طلاق از سوی زن با وکیل طلاق که سالها تجربه در دعاوی خانوادگی دارد شروع شود و یا حداقل با وکیل طلاق مجرب مشورت شود.


 برای مشاوره در خصوص طلاق توافقی و مهریه میتوانید به وب سایت حقوقی دادکوشا مراجعه کنید


وکیل طلاق

برای تقاضای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است؟

زوجین با ارائه مدارک زیر می تواند نسبت به ثبت دادخواست اقدام کنند.


اصل و کپی عقد نامه یا رونوشت آن

اصل و کپی شناسنامه زوجین

اصل و کپی کارت ملی زوجین

توافق نامه مبنی بر توافقات زوجین بر سر مهریه

گواهی بکارت از پزشکی قانونی (برای طلاق توافقی در دوران عقد)

گواهی عدم بارداری

می‌توانند تقاضای طلاق نماید.


آیا تعیین داور و شرکت در جلسات مشاوره در طلاق توافقی اجباری است؟

در طلاق توافقی زوجین به داوری ارجاع داده نمی‌شوند و صرفاً در جلسات مشاوره شرکت می‌کنند. پس از حضور در جلسات و ارائه نظر مشاور، قاضی گواهی عدم امکان سازش را صادر می‌کند.


مدت اعتبار گواهی مذکورسه ماه است. بنابراین زوجین باید ظرف سه ماه از تاریخ صدور گواهی عدم امکان سازش برای اجرای صیغه طلاق به دفاتر رسمی ازدواج و طلاق مراجعه کنند.


شایان ذکر است درصورت انتخاب وکیل، نیازی به حضور زوجین حتی در جلسات مشاوره نیست و طلاق در کوتاه‌ترین بازه زمانی ممکن انجام خواهد شد.


مراحل قانونی تقاضای طلاق

در طلاق به درخواست مرد وی می‌تواند بدون دلیل موجه و با ارائه مدارک مورد نیاز ازجمله عقدنامه یا کپی مصدق آن، اصل شناسنامه و کارت ملی و با مراجعه به دفتر خدمات قضایی نسبت به ثبت دادخواست طلاق اقدام نماید.


متعاقباً به یکی از شعب دادگاه خانواده ارجاع داده می‌شوند. در این نوع از طلاق دادگاه طرفین را برای ایجاد صلح و سازش به داوری ارجاع می دهد .پس از صدور گواهی عدم امکان سازش با ارائه آن ظرف سه ماه به دفترخانه رسمی ازدواج و طلاق و پس از پرداخت مطالبات مالی زن ازجمله مهریه و نفقه و… یا توافق بر سر آن صیغه طلاق جاری می شود.


آیا می توان به حکم دادگاه در خصوص طلاق اعتراض کرد؟

باید خاطرنشان کرد که زن می‌تواند نسبت به رأی دادگاه اعتراض (تجدیدنظرخواهی) نماید، مهلت این اعتراض بیست روز از تاریخ صدور رای از دادگاه نخستین است. همچنین می‌توان نسبت به رأیی که از دادگاه تجدیدنظر صادر می شود در دیوان‌عالی کشور اعتراض کند.


در طلاق به درخواست زن پس از طی مراحل فوق و ارائه دلایل موجه و اثبات آن، دادگاه حکم الزام زوج به طلاق را صادر می‌کند.


در طلاق توافقی به ارجاع به داوری و تعیین داور نیازی نیست. در این نوع طلاق طرفین ابتدائاً باید در سامانه تصمیم ثبت‌نام نمایند و نسبت به انتخاب روز و مرکز غربالگری اقدام کنند. در مرکز مذکور پس از انجام اقدامات مورد نیاز، برای انجام مشاوره به مراکز انتخابی معرفی می‌شوند.


پس از انجام این مراحل مشاور نظر خود را درخصوص دلایل عدم انصراف طرفین از طلاق ارائه می‌دهد. سپس زوجین می‌توانند با مراجعه به دفتر خدمات قضایی نسبت به ثبت دادخواست طلاق اقدام نمایند. پس از تعیین شعبه دادگاه، باید در جلسه رسیدگی دادگاه حاضر شوند.


درصورتی که حق تجدیدنظر و فرجام‌خواهی را ساقط کرده باشند رأی دادگاه قطعی می‌شود. برای اجرای صیغه طلاق و ثبت آن باید به دفاتر رسمی ازدواج و طلاق مراجعه نمایند.


البته درصورتی که زوجین وکیل انتخاب کرده باشند تمام مراحل بدون حضور زوجین و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، انجام می شود.
عدل ایرانیان

مراحل طلاق از کجا شروع می شود؟

برای انجام طلاق توافقی در اولین قدم باید به سامانه تصمیم مراجعه نموده ، زوجین مشخصات خود را ثبت کرده و برای اخذ نوبت مشاوره اقدام می نمایند سپس روز، ساعت و مرکز مشاوره را در این سامانه انتخاب می کنند. همچنین


قاضی با بررسی نظر کارشناس مشاوره، اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش می کند که زوجین باید این گواهی را تا سه ماه از تاریخ صدور، به دفاتر ثبت ازدواج و طلاق برده و اجرای صیغه طلاق و ثبت آن را تقاضا کنند. اگر طلاق توافقی نیست و اگر وکالت در طلاق(حق طلاق) از همسر ندارید باید دادخواست طلاق از طرف زوجه به دادگاه خانواده تقدیم کنید. زوجه هم می تواند در دادگاه خانواده شهری که هم اکنون ساکن است و یا در دادگاه خانواده محل اقامت شوهر دادخواست بدهد.


برای شروع و ثبت مراحل طلاق زوجه بایستی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی دادخواست خود را ثبت کند و سپس به دادگاه خانواده فرستاده و ارجاع می شود. در صورتی که حکم دادگاه اول (بدوی) به ضرر آن ها باشد می توانند نسبت به آن در فرصت 20 روزه تجدید نظر خواهی کنند. بدیهی است که پرونده پس از تبادل لوایح به دادگاه تجدید نظر استان فرستاده می شود و در ادامه پس از صدور رای توسط شعبه دادگاه تجدید نظرکه غالبا بدون حضور زوجین و تشکیل جلسه می شود در مهلت 20 روزه هر کدام از طرفین که رای به ضرر او باشد می تواند فرجام خواهی کند.


در این صورت پرونده به دیوان عالی کشور ارسال می گردد که ممکن است دیوان از رای دادگاه تجدید نظر نقص بگیرد و یا نقض کند و مجددا پرونده به دادگاه تجدید نظر اعاده شود که در این صورت پس از صدور حکم مجدد از سوی شعبه دادگاه تجدید نظر باز هم امکان فرجام خواهی مجدد مهیا است.


وکیل طلاق

راه های جلوگیری از طلاق

زن و شوهر باید به حرف های هم گوش دهند و منظور همدیگر را درک کنند. مهم این است که بتوانیم حرف هایمان را بزنیم، نه این که آن ها را به کرسی بنشانیم. کافی است همسرمان فقط به حرف هایمان گوش کند و منظور ما را درک کند و به اندیشه هایه مان پی ببرد. موارد اختلاف باید دقیقاً روشن شود.


باید درباره آن ها توافق به عمل آید. گاه تعریف و مشخص کردن مسائل دشوار است، بناربراین لازم است موارد به صورت مکتوب درآورده شود. زن و شوهر باید بدانند که کجا می توانند کوتاه بیایند و کجا نمی توانند. در این مرحله می توانند از اختلافات موجود بهره برداری مثبت کنند و در جهت تغییر، تمایل نشان دهند تا به نتیجه ای برسند که مورد توافق طرفین باشد. از یکدیگر به دلیل درایتی که در حل مسائل نشان می دهند سپاسگزاری کنند. برای رفع تک تک اختلافات، باید تمرین های طولانی انجام دهند. باید به خواسته های یکدیگر توجه کنند و پس از مدتی، مجدداً به گفت و گو بپردازند.

با مراجعه به وبسایت وکیل فریبرز احمری میتوانید مشاوره دریافت کنید

دسته : ,
برچست ها :

شرایط و مراحل طلاق توافقی چیست؟


تاریخ انتشار پست : 1399/12/11 بازدید : 7

توجه به پیچیده شدن شرایط زندگی و گسترش روابط اجتماعی و افزایش مشکلات و ناسازگاری ها بین زوجین، نرخ طلاق در جامعه ایران افزایش پیدا کرده است. از آنجایی که انجام تشریفات قانونی طلاق با توجه به قانون مدنی ممکن است زمان بر باشد و مشکلات عدیده روحی و روانی را برای زوجین به خصوص فرزندان آن ها فراهم آورد، بسیاری از زوجین، طلاق توافقی را به عنوان راهی آسان و کم هزینه برای انجام این جدایی انتخاب می کنند. در این مطلب به شرایط طلاق توافقی و مراحل طلاق توافقی، درخواست طلاق توافقی از طرف زن و مرد می پردازیم.


 


 


شرایط طلاق توافقی

شرایط طلاق توافقی


موضوع طلاق توافقی همان گونه که از عبارت آن فهمیده می شود این است که زن وشوهر به صورت رضایت و توافق از یک دیگر طلاق می گیرند. در این خصوص مسائل فرعی و اصلی در رابطه با ازدواج آن ها وجود دارد که قبل از صدور حکم طلاق توافقی، باید با یک دیگر به نحوی سازش و مصالحه نمایند.


مسائل متعددی که در مدت روابط زناشویی و عقد ازدواج بین زوجین وجود دارد عبارتست از:


مطالبه مهریه توسط زن

نفقه ایام عده

اجرت المثل

نحوه ی نگه داری (حضانت) فرزندان و همچنین نفقه نگهداری فرزندان

در طلاق توافقی، زن و شوهر می بایست در موارد فوق، جهت حل وفصل آن ها با یکدیگر توافق کنند و شرایط طلاق توافقی را بپذیرند. به عنوان مثال مهریه را خانم به شوهر می بخشد یا به مقدار اندک راضی می شود و یا در مورد نفقه به چه مقدار با هم توافق می کنند و همچنین در مورد اجرت المثل و مقدار آن، و نحوه ی اخذ آن از شوهر با یکدیگر توافق می کنند. درخصوص نحوه ی نگهداری و حضانت فرزندان نیز با هم باید توافق کنند. این که فرزندان صغیر (زیر 18 سال) توسط مادر نگهداری شود یا نزد پدر می ماند.


 


چرا طلاق توافقی؟

موضوع گرفتن طلاق توافقی از نظر سپری شدن وقت و زمان کمتر و همچنین نسبت به سایر مسایل های عاطفی و اخلاقی موجود بین روابط زوجین و فرزندان آن ها، از بقیه عنوان های طلاق مانند طلاق یک طرفه توسط شوهر یا به صورت استثنایی طلاق توسط زن آسان تر و دارای اثرات سوء روانی کمتری است. چه بسا اگر زن وشوهر در مورد مسائل ذکر شده با یکدیگر توافق داشته باشند، در عرض 3 ماه طلاق بین آنها انجام می گیرد.


 


شرایط طلاق توافقی از طرف مرد

اما در مورد دیگر انواع طلاق شرایط به دین گونه نیست. مثلا در طلاق به درخواست زوج، عملا رسیدگی آن در دادگاه خانواده از تشریفات گوناگون و زمان بری برخوردار است. به عنوان مثال وقتی طلاق صرفا به درخواست زوج باشد، موضوع پرداخت دقیق مهریه، نفقه، اجرت المثل و پرداخت نفقه ایام عده و همچنین نصف دارایی ایام ازدواج طبق بند1 عقد نامه و حضانت فرزندان در صورت وجود مورد رسیدگی قضایی قرار می گیرد. بدین ترتیب که دادگاه در مقام رسیدگی، چون طرفین در موضوعات ذکر شده تراضی ندارند، موضوع را به کارشناسی و تحقیقات محلی و عندالزوم به گواهی گواهان معطوف می دارد، که عملا انجام تشریفات فوق مستلزم گذشت زمان طولانی و هزینه های دادرسی و صدور رای در موضوعات مذکور است. از این حیث شرایط طلاق توافقی بر طلاق یک جانبه زوج مزیت دارد. علاوه بر این که از نظر روانی و عاطفی نیز در طلاق یکطرفه، طرفین با نارضایتی و کدورت با یک دیگر برخورد می کنند که می تواند تاثیرات نامطلوبی بر روح وروان آن ها و مهم تر ازهمه بر فرزندان آن ها داشته باشد.


 


شرایط طلاق توافقی از طرف زن

همچنین در مورد درخواست طلاق توافقی از طرف زن و طلاق یک جانبه توسط زوجه که در موارد خاص انجام می گیرد نیز مستلزم انجام تشریفات ویژه است. به عنوان مثال طبق قانون در صورتی که شوهر معتاد باشد یا بالای 5 سال حبس داشته باشد و یا مجهول المکان باشد و یا این که موضوع عسر و حرج در ادامه زندگی برای زوجه به وجود آید، زوجه باید آن ها را در دادگاه اثبات کند.در نتیجه  انجام و اثبات شرایط فوق الذکر، مستلزم رسیدگی های مفصل  قضایی است و صرفا به ادعای زوجه توجه نمی شود. و چه بسا شرایط های مورد ادعای زوجه برای طلاق یک جانبه خود، تمام و کمال صورت نگیرد. در نتیجه، درخواست طلاق از طرف زن امکان پذیر نیست و حکم طلاق نیز صادر نمی شود.


پس ملاحظه می شود که از نظر سپری شدن وقت و زمان طولانی و همچنین چون زوجه به عنوان درخواست کننده طلاق  به صورت یک جانبه و شخصی وارد عمل شده است، موجب ایجاد کدورت دائمی بین ایشان و فرزندان آن ها  می گردد که ناخوشایند است. لکن طلاق توافقی مشکلات فوق الذکر را ندارد.


 


مراحل طلاق توافقی

مراحل طلاق توافقی


در صورتی که زوجین در مورد مسایل مالی و غیر مالی حاکم بر روابط خود که به واسطه عقد ازدواج بین آن ها به وجود آمده، مانند مقدار مهریه و نفقه و نحوه ی پرداخت آن و همچنین در خصوص پرداخت مخارج فرزندان تا سن 18 سال وحضانت آن ها – نفقه ایام عده (3 ماه و ده روز) و نحوه ی پرداخت آن به زوجه و اجرت المثل زوجه، در خارج از دادگاه توافق کرده باشند می توانند دادخواست طلاق توافقی را به دادگاه ارایه دهند. 


 به وبسایت وکیل فریبرز احمری مراجعه کنید. https://fariborzahmari.ir/


مراحل درخواست طلاق توافقی

ثبت دادخواست طلاق

در صورت تحقق عملی موارد فوق، زوجین باید به یکی از دفاتر خدمات قضایی قوه قضاییه مراجعه و دادخواست طلاق توافقی را در آن جا ثبت کنند و پس از دریافت پیامک باید به شعبه مربوطه دادگاه خانواده مراجعه نمایند.


بیشتر بدانیم : نمونه دادخواست طلاق توافقی


مشاوره جهت صلح و سازش

از مراحل طلاق توافقی بعدی پس از تشکیل پرونده، دادگاه حقوقی بدوی، ابتدا طرفین را دعوت به صلح و سازش می نماید. به موازات این اقدام، آن ها را به سازمان بهزیستی معرفی می کند تا مورد مشاوره  و راهنمایی جهت صلح و سازش برای ادامه زندگی قرار گیرند.


معرفی زن به پزشکی قانونی

یکی دیگر از مراحل درخواست طلاق توافقی مراجعه زن به پزشک قانونی است. زمان دادگاه زوجه را به پزشکی قانونی معرفی می کند تا در صورت احتمال وجود حمل در زوجه، مراتب توسط پزشکی قانونی به دادگاه گزارش داده شود.


توافقات مالی و غیر مالی (مهریه، حضانت و …)

حضانت فرزند بعد از طلاق توافقی


در مراحل طلاق توافقی در صورت عدم توفیق در برقراری صلح وسازش بین زوجین توسط دادگاه، توافقات مالی و غیر مالی بین زوجین مانند: میزان مهریه و نحوه پرداخت آن، تعین تکلیف حضانت فرزندان، مقدار نفقه زوجه و فرزندان و نیز نحوه ی پرداخت آن و همچنین مقدار اجرت المثل و این که به چه نحوی باید به زوجه پرداخت گردد توسط دادگاه صورت جلسه می شود و به امضای زوجین می رسد.


اعلام کتبی عدم سازش

سپس زوجین با معرفی داوران به دادگاه، ودر صورت عدم توفیق آن ها در برقراری صلح وسازش  بین زوجین، داوران می بایست  مراتب کتبی عدم برقراری صلح و سازش  بین ایشان را به دادگاه اعلام نمایند.


صدور رای دادگاه

در این صورت، دادگاه رسیدگی کننده به پرونده نسبت به صدور حکم طلاق توافقی با لحاظ  قرار دادن موارد فوق، اقدام می کند و ظرف یک هفته الی 10 روز رای طلاق به زوجین ابلاغ می گردد. در صورت عدم اعتراض زوجین به رای صادر شده در قالب تجدید نظر خواهی، مراحل طلاق توافقی به پایان می‌رشد و حکم صادر شده از سوی دادگاه خانواده قطعی می گردد.


طلاق توافقی در دفترخانه

مراحل طلاق توافقی در دفترخانه بدین گونه است که پس ازگذراندن صدور رای قطعی طلاق توافقی  توسط  دادگاه که به صورت گواهی عدم امکان سازش صادر می شود، زوجین می توانند با در دست داشتن رای مذکور تا 3 ماه به یکی از دفتر خانه های طلاق مراجعه نمایند. با داشتن و حضور دو شاهد، صیغه طلاق بین آن ها خوانده می شود و طلاق بین آن ها صورت می گیرد. پس از آن زوجه باید مدت یک ماه و سه روز عده نگه دارد که نگه داشتن مدت عده برای زنان یاۀسه لازم نیست.


در صورت تعلل هر یک از طرفین در مدت مذکور جهت حضور در دفترخانه برای انجام طلاق، طرف مقابل می تواند از طریق اجرای احکام دادگاه صادر کننده حکم طلاق توافقی نسبت به اجرای حکم طلاق اقدام نماید.


 


شرایط طلاق توافقی در دوران نامزدی

در دوران عقد ممکن است مسائل و مشکلاتی ایجاد شود که طرفین تصمیم به جدایی بگیرند. زمانی که هنوز هیچ نزدیکی بین زن و شوهر اتفاق نیفتاده و زوجه باکره است، شرایط طلاق توافقی در دوران نامزدی امکان پذیر است و شرایط طلاق و مهریه‌ای که به زن تعلق می‌گیرد کمی متفاوت است.

طلاق توافقی نوعی از طلاق است که در آن زوجین به دلیل غیر قابل تحمل شدن ادامه زندگی مشترک، خواهان جدایی هستند و قبل از طلاق بر سر مسائل مختلف پیرامون ازدواج مانند مهریه، نفقه و یا حضانت فرزندان به توافق می‌رسند.

در طلاق توافقی در دوران نامزدی و عقد، طرفین هنوز زیر یک سقف زندگی نمی‌کنند و فرزندی هم ندارند که در مورد او تصمیم‌گیری کنند. یکی از شرایط طلاق توافقی در دوران نامزدی این است که طرفین باید در مورد آن به توافق برسند مهریه است. اگر زوجه به هنگام طلاق باکره باشد تنها نیمی از مهریه به او تعلق می‌گیرد. در برخی موارد به موجب توافق طرفین برای طلاق، زن از بخشی از نصف مهریه یا از تمام آن می‌گذرد.

اگر درخواست طلاق توافقی از طرف زن باشد تنها در صورتی می‌تواند از همسر خود جدا شود که یکی از شروط دوازده گانه ضمن عقد وجود داشته باشد. علاوه بر این مرد باید حتما در زمان جاری شدن عقد این شروط را امضا کرده باشد.

یکی از مسائل مهم که در طلاق توافقی در زمان عقد مطرح است این است که در این نوع طلاق زوج پس از طلاق حق رجوع به زوجه را ندارد زیرا طلاق بائن است. در نتیجه اگر طرفین مجدد تصمیم به زندگی مشترک داشته باشند باید دوباره عقد بین آن‌ها جاری شود.


 


مراحل طلاق توافقی در دوران نامزدی

از شرایط و مراحل درخواست طلاق توافقی در دوران نامزدی، عدم مقاربت زوجین است. مراحل طلاق توافقی برای طلاق توافقی در دوران نامزدی بعد از ثبت در خواست طلاق توافقی در دفترخانه، عدم مقاربت زوجین توسط دادگاه بررسی می‌شود. زن و شوهر برای اثبات عدم نزدیکی باید به پزشکی قانونی مراجعه کنند تا با معاینه، نظر پزشکی قانونی را دریافت کنند و آن را در اختیار دادگاه قرار دهند.

مراحل طلاق توافقی در دادگاه های تهران زوجین برای اثبات عدم مقاربت به پزشکی قانونی ارجاع می‌شوند اما در برخی از شهرستان‌ها اقرار زوجین به این امر کافی است.


 

مدارک مورد نیاز برای طلاق

زوجین برای اینکه بتوانند طلاق بگیرند باید مدارک زیر را ارائه کنند:


اصل عقدنامه یا رونوشت آن

اصل شناسنامه و کپی کارت ملی زوجین

گواهی بکارت از پزشکی قانونی

توافق نامه مبنی بر توافق زوجین بر سر مهریه

علاوه بر این خوب است بدانید که اگر طلاق توافقی نباشد و حق طلاق با زن باشد او برای طلاق باید وکالت نامه محضری طلاق ارائه کند.

یکی از شرایط طلاق توافقی این است که در مراحل طلاق توافقی صورتیکه زوجین در دوران نامزدی طلاق بگیرند و زوجه باکره باشد، آن‌ها پس از ثبت طلاق با مراجعه به اداره ثبت احوال می توانند برای دریافت شناسنامه جدیدی که نام همسر سابق در آن درج نشده باشد تقاضا دهند.

طلاق در دوران عقد ممکن است مساله بسیار سختی باشد که فشار روحی زیادی به طرفین وارد سازد. در همین راستا برای کاهش فشار روحی و تسهیل کار می‌توانید از یک بهترین وکیل طلاق توافقی در تهران کمک بگیرید. با داشتن وکیل دیگر نیازی به حضور شما در مراحل طلاق توافقی و طلاق نیست و در نتیجه مجبور به دیدار همسر سابقتان نیستید.

علاوه بر این یک مشاوره حقوقی قبل از طلاق و مشورت با یک وکیل خوب می‌تواند به شما کمک کند تا در جریان طلاق توافقی حقوقتان تضییع نشود و با کمترین مشکل از همسر خود جدا شوید.برای این منظور میتوانید به وبسایت حقوقی دادکوشا http://www.dadkoosha.ir/

دسته : ,
برچست ها :


بیشتر زوج­هایی که طلاق را شروع می­کنند برای آن آمادگی ندارند و اغلب حتی در رابطه با آن هم نظر نیستند.. این عدم آمادگی برای طلاق است که یا موجب می­شود تا ازدواج زودتر از موعد پایان یابد یا طلاق به یک مسابقه ­ی رقابتی تبدیل شود.


مشاوره حقوقی آنلاین در وب سایت وکیل پایه یک فریبرز احمری

آمادگی برای طلاق

هشت سوالی که باید برای آمادگی برای طلاق از خودتان بپرسید

 ازدواج شما در معرض سوال است و شما با یک معضل واقعی مواجه هستید. شما ممکن است کسی باشید که تصمیم می­گیرد که باید بماند یا باید برود که آمادگی برای طلاق را دارد یا نه. “من احساس می­کنم که باید طلاق بگیرم و آمادگی برای طلاق را دارم و این به اصطلاح ازدواج را تمام کنم .” با این حال چگونه می­توانم مطمئن باشم؟ برخی از روزها من از تصمیمم من نسبت به دیگر روز ها احساس اعتماد بیشتر دارم. بخشی از من هنوز هم او را دوست دارد یا حداقل به او اهمیت می­دهد. فکر نمی­کنم عاشق او باشم، اما اگر اشتباه کنم، چه؟ افراد بسیاری تحت تأثیر تصمیمات من قرار خواهند گرفت. شاید من نباید عجله کنم. جالب است،چون که من برای سه سال که در مورد آن فکر می­کنم، این چیزها اصلا مهم نیست و من می توانم در مورد این طلاق را فراموش کنم، اگر او فقط رفتار خود را تغییر دهد.، پس آمادگی برای طلاق را ندارم”


یا ممکن است کسی باشید که تازه شنیده که همسرش می خواهد طلاق بگیرد و همسرش آمادگی برای طلاق دارد.آمادگی برای طلاق

“طلاق؟ این از کجا به ذهنت رسیده؟” دو هفته پیش ما در مورد گذراندن تعطیلات در کوه ها صحبت می­کردیم. من فکر نمی­کردم که ازدواج ما تا این افتضاح باشد؟ من شوکه و ویران شده­ام .من باید راهی برای توقف این کار پیدا کنم چون آمادگی برای طلاق را دارم .شاید این ها همه یک رویا باشد و وقتی بیدار شدم، همه چیز به حالت عادی برگردد. “


اکثر کتب و مقالات در مورد طلاق بر اساس این فرض است که وقتی یک زن و شوهر می­گویند که طلاق می­خواهند ، برای طلاق آماده باشند. این تجربه ما به عنوان درمانگرها و مربیان طلاق است که در طول این فرایند به بسیاری از مردم کمک کرده­اند که در واقع این مورد درست نیست. معمولا وقتی زوج روند طلاق را شروع می­کنند،یکی از آنها، و اغلب ، هر دو، واقعا برای طلاق آماده نیستند.


متخصصان طلاق مانند درمانگران، واسطه ها و وکلا اغلب معتقدند که جمله­هایی مانند«دیگر نمی توانم او را تحمل کنم» یا «دیگر احساسی به او ندارم»، نشانگر این است که ازدواج تمام شده­است. وکلا اغلب به عنوان نشانگر این که زن و شوهر آماده طلاق هستند برای خدماتشان استخدام می­شوند.. اینطور نیست.


بیشتر زوج­هایی که طلاق را شروع می­کنند برای آن آمادگی ندارند و اغلب حتی در رابطه با آن هم نظر نیستند. این عدم آمادگی برای طلاق است که یا موجب می­شود تا ازدواج زودتر از موعد پایان یابد یا طلاق به یک مسابقه­ی رقابتی تبدیل شود.


تصمیم برای طلاق یکی از مهمترین تصمیماتی است که فرد می­گیرد و می­تواند با عواقب آن برای یک عمر مواجه شوند پس باید آمادگی برای طلاق را داشته باشد. تصمیمی به این مهمی توجه بیشتری از آنچه معمولا زوج ها و متخصصان آن را ارائه می­دهند، نیاز دارد. این در خود یک فرآیند است. هنگامی که یک زن و شوهر آماده هستند، زودتر می­توانند طلاق خود را با هم نظر بودن آغاز کنند و این امر اکثر درگیری­های عاطفی و مالی را که موجب می­شود طلاق ها تبدیل به دشمنی و بی رحمی شوند را از بین ببرد.


دلیل اینکه بسیاری از مردم حتی در مورد آمادگی برای طلاق فکر نمی کنند،این است که ا آنها تحت این فرضیه عمل می­کنند که هرچه زودتر بتوانید از شرایط استرس زا رها شوید، بهتر است. بنابراین تمایل طبیعی برای افرادی که در ازدواج های دشوار هستند به این است که بخواهند طلاق را در اسرع وقت انجام دهند. خانواده و دوستان هم اغلب این امر را تشویق می­کنند. آنها به افسانه این که که هر چه طلاق سریعتر پایان یابد ، همه چیز زودتر به حالت عادی برمی­گردد،دامن میزند. اما متأسفانه در اغلب موارد، درست عکس آن قضیه اتفاق می­افتد. زوج هایی که عجولانه تصمیم می­گیرند که ازدواج را ترک کنند، هیچ وقتی برای ارزیابی احساسات، اندیشه­ها و گزینه­هایشان ندارند. در نتیجه آنها برای مارپیچی از احساسات، سیستم حقوقی پیچیده و بسیاری از تصمیمات موثر بر زندگی ، آماده نیستند. اغلب آنها موافقت نامه هایی را امضا می­کنند که نمی­توانند آن را حفظ کنند و به جای بهبود وضعیت، اغلب آنها متوجه می­شوند که فقط یک مجموعه از مشکلات را با یک مجموعه ی دیگر معامله کرده­اند. بنابراین عجیب نیست که آنها اغلب درگیر دادگاه های طولانی می­شوند و چیزی که آنها به آن امید داشتند ،یعنی یک طلاق سریع، اغلب سال ها طول می­کشد.


در این مقاله مشخص­می شود که زوج ها باید چه کارهایی انجام دهند تا بتوانند آمادگی برای معضلات متعددی را که در طلاق وجود دارد داشته­باشند. معضل به این معنی است که شما بین دو انتخاب، که هر کدام دارای عناصر ترسناک نامطلوب هستند، می مانید. اگر مردم قبل از طلاق مسائل خود را حل نکنند، آنها طی روند طلاق سعی درمدیریت ترس خود را به روش­های مختلف با پنهان کردن شک و تردید خود، مسئولیت؛ آسیب پذیری یا وابستگی خود دارند. این که زن و شوهر روند طلاق راشروع می­کنند و یا حتی فقط در مورد طلاق فکر می کنند، ابتدا باید با معضلات طلاق شناسایی شوند.


معضلات سه گانه ی طلاق (آمادگی برای طلاق)

زوج­هایی که با احتمال طلاق روبرو هستند با یکی از سه معضل روبرو هستند:


من طلاق را می­خواهم، اما مطمئن نیستم که آیا تصمیم درست است. از آنجا که فرآیند طلاق بر زندگی فرزندان شما، و همچنین شیوه زندگی، اقتصاد و سرمایه­گذاری و وضعیت تاهل شما تاثیر می­گذارد، فشار برای تصمیم­گیری کاملا درست، بسیار زیاد است. متاسفانه هیچ تضمینی وجود ندارد. بهترین سناریو این است که تصمیمی بگیرید که مبتنی بر احساسات و غرور نیست .

من طلاق نمی­خواهم، همسرم می­خواهد. قرارداشتن در مکان یک واکنش­گر به شما حس کنترل نداشتن بر روی شرایط و یک قربانی در مانده را خواهد داد. شما به شدت احساس خستگی عاطفی را تجربه خواهید کرد، زیرا زندگی شما در پیش چشمان شما تغییر خواهد کرد بدون این بتوانید تاثیری بر نتیجه ی آن داشته باشید. در پاسخ به این معضل، شما باید از خودتان بپرسید که آیا شما حاضرید در زنگی که بر اساس توهم بنا شده بمانید؟. آسان نیست که مشکلات ازدواجتان را تصدیق کنید و با آنها کنار بیایید، آن هم زمانی که حس می­کنید همسرتان به شما آسیب زده است.

من فقط این طلاق را می­خواهم چون ازدواج من کار نمی­کند.اگر این معضل شماست،شما سعی خواهید­کرد که از تمامی مسئولیت ها با مقصر دانستن همسرتان به عنوان مقصر اصلی شکست این ازدواج شانه خالی­کنید. مشکلات و خشم فراوانی در مورد اینکه شریک زندگی شما باعث این تصمیم می­شود، وجود دارد. درگیری ذهنی که از این سرزنش ایجاد می­شود، به طور مستقیم با عدم تمایل شما برای ریسک بیان هر گونه ترس و غم خودتان مرتبط خواهد بود. اگر این اتفاق نیفتد، روند طلاقی که در پیش دارید پر از تنش و درگیری و ادامه ی این سرزنش­ها خواهد بود.

عنصر مشترک در هر سه معضل، ترس است. در گروه اول ترس از اشتباه بودن و نادرست بودن وجود دارد، مورد دوم اینکه مشکلی وجود دارد و یا وابستگی خود را به آنها انکار می­کند و گروه سوم از مسولیت پذیری و نرمی می­ترسد. نتیجه در هر سه موقعیت طلاقی دامنه دار،طولانی و پر از درگیری خواهد بود. برای این که طلاق به یک روند همراه با همکاری و احترام باشد، زن و شوهر باید آماده باشند تا زندگی خود را در تمامی سطوح جدا کنند؛ به طور قانونی، عملی و عاطفی .برای انجام این کار، هر فرد باید با پاسخ دادن به هشت سوال زیر، با معضلات طلاق روبرو شود.آمادگی برای طلاق

هشت سوال برای داشتن آمادگی برای طلاق

۱٫ آیا هنوز نسبت به شریک زندگی تان حسی دارید؟

بسیاری از افرادی که می­گویند طلاق می­خواهند، احساسات قوی نسبت به همسر خود دارند، اما به دلیل کشمکش قدرت مداوم در این رابطه، این نزدیکی حس نمی­شود. اگر اینگونه است، بهتر است قبل از تصمیم­گیری برای طلاق، بر روی رابطه خود کار کنید چون آمادگی برای طلاق را ندارید، در غیر این صورت احساسات شما را گیج خواهند­کرد و حال شما بعد از طلاق ممکن است از آنچه که در حال حاضر است، بدتر شود.


سلین برای هفت سال برای یک مردی که دوستش داشت، ازدواج کرده بود، که او را به عنوان یک مرد مهربان و خوب می­دانست. با این حال، او در مورد وضعیت مالی بسیار ناراضی بود. او کسی بود که همه هزینه ها را پرداخت می­کرد، در حالی که به نظر می رسید همسرش برای همیشه به آنها را دچاربدهی بیشتر خواهد کرد.. او بسیار نگران و بیچاره بود و طلاق را به عنوان تنها راه برای خروج از این فشار مالی می­دانست. اما به دلیل احساساتش برای همسرش، و ترس از دست دادن رابطه با همسرش او نمیتوانست از چنین تصمیمی تبعیت کند یا حتی یک مرز مشخص را به وجود آورد. با کمک درمانگر او، سلین به این نتیجه رسید که او یا باید یک مرز مشخص تنظیم کند و حاضر به از دست دادن رابطه باشد، یا اینکه قبول کند تمامی این عجز و ناله ها فط وقت تلف کردن بوده است.


۲٫ آیا واقعا با هم زوج بودید؟

برای اینکه واقعا زوج به حساب بیایید، زن و شوهر باید روابطی ایجاد کنند که شامل “ما” یا “برای ما” شود. بسیاری از افرادی که طلاق می­گیرند در واقع هرگز ازدواج نکرده­بودند و هیچ گاه بیش از دو نفر که نیازهای خود را برآورده می­کنند،نبوده اند. آنها ممکن است فرزندانی داشتخه باشندو در یک خانه زندگی کنند اما فعالیت­های آنها بیشتر جنبه ی رقابتی داشته تا جنبه ی اتحادی. آنها می­پرسند: «آیا من می خواهم این یا آن را انجام دهم»، به جای اینکه بپرسد «آیا این برای ما خوب است؟» اگر شما در رابطه خود یک “ما”ی واقعی ایجاد نکرده باشید، این زمانی برای ایجاد آن استیا این که اعتراف کنید هرگز یک زوج نبوده اید.


حتی به عنوان یک درمانگر که در زمینه طلاق کار می­کند، بسیار دشوار بود که بپذیرم که ازدواج من از چهارده سال صرف نظر از سال هایی که ما تحت عنوان شوهر و همسر زندگی می­کردیم ، فقط یک اسم بوده و نه بیشتر. الگوی ما تهدید به جدایی در هر چند ماه بود، و ما یک روال روزمره دعوا و توافقنامه­هایی که به ندرت بیش از یک هفته طول می­کشید ،داشتیم. عادت کرده بودم که با همسرم در این مورد که باید چمدان هایش را فقط محض اینکه شاید نیاز داشته باشد سریع از خانه برود آماده نگه داشته باشد،شوخی کنم. این الگو با وجود جلسات مشاوره­ای که به آنها مراجعه کردیم وجود داشتند. تا زمانی که من توانستم خودم را قانع کنم که من نه مجرد هستم و نه متاهل، من واقعا هیچ جا نبودم.دو ماه بعد روند طلاق واقعی ما آغاز شد.


۳٫ آیا شما واقعا برای طلاق آماده هستید یا فقط تهدید می کنید؟

گاهی از طلاق به عنوان تهدیدی در دعوا های خانوادگی استفاده می­شود که اغلب به دلایل ذیل است:


از خشم و ناامیدی.

برای به دست آوردن قدرت و کنترل بر شخص دیگری، آنها را مجبور به دیدن شرایط از دید خود کردن

اینکه شما را جدی بگیرند که واقعا تغییری در زندگی میخ خواهید

به عنوان یک پیام مبنی بر این که ازدواجتان در حال فروپاشی است

افرادی که همواره تهدیدبه طلاق می­کنند اعتبار خود را نزد همسرشان دست می­دهند. اگر فرد صرفا تهدید نمی­کند، و واقعا برای طلاق آماده است، آنها می توانند این فکر را را در ذهن خود نگه دارند:که “من مایل به پایان دادن به یک فصل از زندگی ام هستم، زیرا من با این واقعیت که دیگر نمی توانم کاری برای این رابطه انجام دهم،کنار آمده­ام. »آنها به طور مناسب و بدون هیچ گونه سرزنشی با همسرشان صحبت خواهند کرد.


.۴ آیا این یک تصمیم صادقانه بر مبنای خودشناسی است یا این یک تصمیم عاطفی-واکنشی است؟

آماده شدن برای طلاق همسرتان به این معنی است که بتوانید تصمیم روشن و غیر احساسی را بگیرید که بتوانید در طول زمان پای آن بایستید.. طلاق به معنی که توانایی در رها کردن تمام دلبستگی های عاطفی قوی به شخص دیگر است،چه آن افراد دوست داشتنی باشند و چه متخاصم و مضر.


تصمیمات احساسی پایدار نمانده و در صورتی که بر اساس آنها عمل شود، مشکل اساسی را حل نمی­کند. افرادی که از سر خشم طلاق می­گیرند حتی بعد از طلاق نیز خشمگین می­مانند.


یک زن پس از آنکه پنج سال از طلاقش گذشته­بود به من مراجعه کرد،چرا که هنوز با اثرات ناشی از طلاقش دست و پنجه نرم می­کرد.. مشکل او این بود که او هنوز از دست همسر سابقش خشمگین بود و و حس تنفر از او را درون خود پرورش می­داد. من به او گفتم: “به نظر می­رسد مثل شما هنوز هم متاهلید.” او اصرار داشت که من اشتباه می­کنم و این امر فقط به دلیل تنفر زیاد از همسر سابقش است. من پاسخ دادم که نفرتی که او آن را تجربه می­کند اساسا به خاطر علاقه­ی زیاد او است و من شک دارم هیچ انسانی بتواند این میزان علاقه را از خود نشان دهد.. من اظهار داشتم که تنها کسی که ازدواج کرده می­تواند چنین علاقه ای داشته باشد. از آن لحظه، او شروع به جدایی عاطفی از همسر سابق خود کرد و با هدایت های من، یک طلاق واقعی را دنبال کرد.


بیانیه­ای که نشان دهد که شما یک تصمیم صریح و صادقانه گرفته اید و این یک واکنش احساسی نیست به این صورت است: “من به این که شما شخصیت خاص خود، امیدها و رویاها خودتان رادارید،به رسمیت می­شناسم و می توانم برای شما احترام قائل شوم، اما من دیگر نمیخواهم همسر شما باشم. آماده شدن برای طلاق، یعنی داشتن وابستگی عاطفی پایینتر به شخصی که قرار است از او جدا شوید،در غیر این صورت، فرایند طلاق خود، مارپیچی از احساسات شدید، از جمله خشم، بی اعتمادی و آسیب خواهد بود.آمادگی برای طلاق

.۵هدف شما در خواست طلاق چیست؟

هرقصدی، به غیر از پایان دادن به ازدواج، نشانه ای از این است که شما برای رسیدن به طلاق آماده نیستید. اگر امیدوار باشید که از طریق طلاق طرف مقابل تغییر خواهد کرد و با شما بهتر رفتار خواهد کرد،یا متوجه می شود که چه چیزی را از دست داده یا اینکه چقدر به شما آسیب رسانده،دارید به دلیل اشتباهی طلاق بگیرید .طلاق هیچ قدرتی برای تصحیح اشتباهات و تغییر قلب و ذهن افراد ندارد. طلاق تنها می­تواند یک چیز را انجام دهد،اینکه یک ازدواج را پایان دهد و هر فرد را رها کند تا با افراد جدیدی آشنا شود.


.۶٫ آیا درگیری های داخلی خود را در مورد طلاق حل و فصل کرده­اید؟

هر کسی که از وارد فرآیند طلاق می­شود، دچاردرگیری است و آمادگی برای طلاق را دارد. افراد می توانند در هم زمان هم احساس گناه کنند، و هم از این که می خواهند رابطه را پایان دهند مطمئن باشند. یا آنها می­توانند حس کنند به آنها خیانت شده است و در عین حال متوجه شوند که زندگی آنها پس از طلاق بهتر خواهد بود. شناخت منازعات و کنترل کردن بخش هایی از شما که با تأثیر طلاق درکشمکش است، در زمان های مختلف، بخشی از فرآیند آماده شدن برای طلاق خواهد بود.


ریک در زمان تصمیم گیری در رابطه با ازدواجش بود دچار سختی فراوانی بود. او برای مدت طولانی ادعا می­کرد که او سردرگم ، درگیر و درهم ریخته است و نمیداند آمادگی برای طلاق دارد یا نه. او به نظر نه با طلاق و نه با ازدواج در صلح نبود. همسرش به او کنابه میزد و اغلب او را ترسو می­خواند. به عنوان درمانگر او، از او خواستم که با بخشی از او صحبت کنم که قصد طلاق داشت، و به او گفتم که نمی­خواهم از هیچ بخش دیگری چیزی بشنوم. او شروع به صحبت کردن در مورد اینکه علاقه ای به همسرش ندارد کرد ، اما در عرض یک دقیقه او شروع به محو کردن این صداها با اظهاراتی مانند “او یک مادر خوب است و یا او قابل اعتماد است.”کرد. هر بار که او تلاش می کرد تا از این راه خارج شود، من باید می­گفتم که من فقط می خواهم از صدایی که “طلاق” می­خواست بشنوم. همانطور که آن صدا قوی­تر شد، او بیشتر و بیشتر صحبت می­کرد،به شدت عرق می کرد. من پرسیدم “چه اتفاقی می افتد؟””در نهایت، او گفت:” من احساس گناه می­کنم. پرسیدم” از چه؟” او گفت: “به خودم قول دادم که هرگز مسیر پدرم را که مادرم را ترک کرده بود دنبال نکنم.” او گفت که دیگر سردرگم نیست. او توانست ببیند که این قول قدیمی با .خواست او برای طلاق مغایرت و درگیری دارد. همانطور که وی بر این دو صدای متضاد درونی کار کرد، در نهایت توانست تصمیمی بگیرد که احساس آرامش کرده و سه ماه پس از آن، فرآیند طلاق را آغاز کرد.


.۷ آیا می­توانید از پس عواقب ناگوار طلاق را بر بیایید؟

طلاق تغییر و غم و اندوه را به دنبال دارد، زیرا از بین رفتن روح «خانواده شاد» است. زخم، ناامیدی، تنهایی، شکست، عدم پذیرش، عدم انطباق می­تواند، زمانی که ما در این گذرگاه های بسیار آسیب پذیر قرار داریم،بر روح و روان ما غالب شوند. برای آمادگی برای بالا و پایین های فرآیند تمام، ایجاد کردن یک سیستم پشتیبانی شامل خانواده و دوستان که در صورت نیاز برای کمک به شما به لحاظ عاطفی و عملی در دسترس باشند،ضروری است.


یکی از سخت ترین عواقب طلاق، مواجهه با غم دیگران است باید ببینید آمادگی برای طلاق در این مورد را دارید، چه آن افراد فرزندانتان ، خانواده یا دوستان شما باشند ، زیرا طلاق بر زندگی بسیاری از مردم تاثیر می­گذارد. اگر شما طلاق را انتخاب کردید، باید بر تصمیم خود و پایان­دادن به ازدواجتان در برابر همه این افراد و شرایط محکم بمانید. اگر شما طلاق را نمی­خواهید، اما همسرتان می­خواهد طلاق بگیرد، هنوز هم باید آمادگی پذیرش عواقب ناشی از ازدواج نا موفق را داشته باشید برای شناختن اینکه آیا آماده هستید، از خود بپرسید که آیا برای تغییرات زیر آماده (آمادگی برای طلاق) هستید:


اگر شما تغییرات در امور مالی، شیوه زندگی یا عادات خود را نمی خواهید، پس شما برای طلاق آماده نیستید؛

اگر شما نمی توانید خشم و اندوه فرزندان خود را بپذیرید، پس شما برای طلاق آماده نیستید؛

اگر نمی توانید زمان های ناامنی، ترس و …. را بپذیرید، پس شما برای طلاق آماده نیستید؛

اگر شما مایل به دل کندن از همسر خود از لحاظ ذهنی، احساسی و معنوی نیستید، پس شما برای طلاق آماده نیستید.

من یک زن که کاملا از شوهر یک طرفه ی منفعلش خسته شده بود، به یاد می آورم و او می­گفت که حس قوی در او ایجاد شده که می­خواهد بعد از ۲۰ سال طلاق بگیرد. هر بار که او به من می­گفت که او می­خواهد به شوهرش بگوید که قصد دارد جدا شود، پیش از آنکه به خانه برود،از تصمیمش عقب نشینی می­کرد. برای کمک به شناسایی کشمکش وی، لیستی از پیامدهای طلاق را تهیه کردیم و او گفت چیزی که هرگز نمی تواند قبول قبول کند این واقعیت است که فرزندانش از او برای ترک پدرشان متنفر خواهند شد.. او گفت مهم نیست که چقدر درمانده باشد ، او نمیتواند ریسک کند، هنگامی که او دریافت که این نتیجه ناخوشایند ناشی از طلاق او بیشتر از تحملش است، او قادر به فکر کردن در مورد راه های دیگر برای حل و فصل مشکلات ناشی از خستگی در ازدواجش شد. با گذشت زمان او مستقل تر شد و شروع به سفر و توسعه منافع خود کرد.


.۸آیا شما مایل به کنترل زندگی خود به صورت مسولانه و بالغانه هستید؟

این که آیا شما کسی هستید که طلاق را می خواهد یا کسی که مجبور است به درخواست طلاق همسر خود پاسخ دهد ،در هر دو حالت یک چیز مشترک است،این ازدواج پایان می­یابد. چگونگی پاسخ افراد به این واقعیت (آمادگی برای طلاق) نوع طلاق و آینده آنهارا تعیین خواهد کرد. آنها می توانند از موضع تلخی، انتقام یا درماندگی درآیند و یا می توانند برای آینده خود از موقعیت قدرت، درک و احترام وارد شوند. نگرش شما نوع طلاق شما را تعیین می کند. گزینه­های شما به شرح زیر است:


شما می توانید موافقتنامه­ هایی را ایجاد کنید که:


فقط از حقوق خود محافظت کنید یا اینکه به حقوق همسر خود نیز احترام بگذارید.


فقط برای شما خوب باشد یا برای همه خوب باشد. به همسرتان را کمتر از حقش بدهید یا واقعا حق همسر خود را به بدهید.


فقط شما را به زحمت نیاندازد و یا برای همه به خوبی عمل کند.


نیاز به جلسات دادرسی مکرر داشته باشد یا نیازی به جلسات دادگاه نداشته باشد.


تجربه ما این است که افرادی که خودشان را با پاسخ به همه ی این هشت سوال آماده می­کنند، احتمال بیشتری برای طلاق توافقی دارند. با شروع روند در این راه آنها خیلی بهتر قادر به انجام توافقاتی پایدار با یکدیگر و حل و فصل مشکلات خود و توسعه برنامه­های فرزندپروری که هم از کودکان و هم از حقوق دو طرف حمایت می­کنند،خواهند بود.


برای مشاوره برای طلاق در شهر اراک میتوانید به وب سایت وکیل فریبرز احمری به نشانی https://fariborzahmari.ir/ مراجعه کنید

دسته : ,
برچست ها :

مراحل طلاق گرفتن توسط زن


تاریخ انتشار پست : 1399/12/6 بازدید : 14


مقررات طلاق به طور کلی

شروع مراحل درخواست طلاق از طرف زن و توصیه وکیل

علل عمده و مهمترین موضوعاتی که زن به استناد آنها می تواند طلاق بگیرد

دلایل و شرایط طلاق به درخواست زوجه (زن)

مدت زمان طلاق از طرف زوجه

شرایط طلاق به درخواست زوجه باکره

دادخواست طلاق از طرف زن و مهریه

طلاق به تقاضای زوجه و حضانت فرزندان

در این متن به شرایط طلاق به درخواست زوجه می پردازیم اما در ابتدا دو مقدمه تقدیم می شود.


مقدمه اول در مورد مقررات طلاق به طور کلی

در کشور ما و مقررات فقهی، طلاق را در اختیار مرد قرار داده است و شوهر می تواند با شرایط طلاق زوجه که در قانون آمده است- یعنی پرداخت حقوق مالی زوجه و طی مراحل قانونی طلاق– دادخواست طلاق از مرد داده و به رغم مخالفت زوجه او را طلاق بدهد. اما بر عکس آن، زوجه برای گرفتن طلاق بدون رضایت شوهر راهی سخت و دشوار در پیش دارد. در این مطلب به مراحل طلاق به درخواست زن پرداخته می شود.


نکته: طلاق ایرانیان غیر شیعه بر طبق دین و مذهب خود آنها است


مقدمه دوم در مورد شروع مراحل درخواست طلاق از طرف زن و توصیه وکیل

بی تردید سخت ترین و مهم ترین پرونده خانوادگی در دستگاه قضا، درخواست طلاق از طرف زن و یا به عبارت دیگر مراحل طلاق از سوی زوجه است. می دانیم که بر طبق قانون مدنی و مقررات فقهی، طلاق در اختیار مرد است و زن تنها با داشتن دلیل موجه و اثبات آن می تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند مگر این که طلاق توافقی باشد یا زن وکالت در طلاق (حق طلاق) داشته باشد که از بحث ما خارج است.


به عنوان وکیل که سال ها تجربه در دعاوی خانوادگی دارد توصیه اکید می شود که درخواست طلاق از طرف زن را بدون وکیل شروع نکنید چون مراحل طلاق و ارائه دلایل طلاق در این موضوع شرایط خاص خود را دارد و یا لااقل در این خصوص قبل از هر اقدامی با وکیل مجرب طلاق مشورت کنید. شاید لازم باشد قبل از تقدیم دادخواست طلاق به دادگاه خانواده، دادخواست مرتبط دیگری به عنوان مقدمه ثبت شود و تا حصول نتیجه آن، ثبت دادخواست طلاق به تعویق افتد. پرونده طلاق از جانب زن نیاز بسیار به داشتن اطلاعات کافی در خصوص رویه دادگاه های خانواده، تجدید نظر و دیوان عالی کشور دارد، ارائه ادله محکمه پسند بسیار مهم است. اگر در پرونده دیگری نمی خواهید وکیل داشته باشید، وکالت این پرونده را به وکیل خانواده متخصص واگذار کنید. تا دچار باخت در پرونده ، اتلاف وقت، انرژی و سرخوردگی نشوید.


برای شروع و ثبت مراحل طلاق زوجه بایستی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی شروع کرد. در ابتدا دادخواست در دفاتر الکترونیک قضایی ثبت می شود و سپس به دادگاه خانواده فرستاده و ارجاع می شود.


طلاق از طرف زن - مراحل طلاقمراحل طلاق از کجا شروع می شود؟

اگر طلاق توافقی نیست و اگر وکالت در طلاق(حق طلاق) از همسر ندارید ناچارید دادخواست طلاق از طرف زوجه تقدیم دادگاه خانواده کنید. زوجه هم می تواند در دادگاه خانواده شهری که هم اکنون ساکن است دادخواست بدهد و هم در دادگاه خانواده محل اقامت شوهر.


مطلب مرتبط :   اثبات نسب

خوب است بدانید که  طلاق از طرف زن، پرونده ای  است که مراحل طلاق آن ۳ مرحله می باشد


با این توضیح که طرفین (زن و شوهر) می توانند در صورتی که حکم دادگاه اول (بدوی) به ضرر آن ها باشد نسبت به آن در فرجه ۲۰ روزه تجدید نظر خواهی کنند. بدیهی است که پرونده پس از تبادل لوایح به دادگاه تجدید نظر استان فرستاده می شود و در ادامه پس از صدور رای توسط شعبه دادگاه تجدید نظر –که غالبا بدون حضور زوجین و تشکیل جلسه می باشد- در مهلت ۲۰ روزه هر کدام از طرفین که رای به ضرر او باشد می تواند فرجام خواهی کند. در این صورت پرونده به دیوان عالی کشور ارسال می گردد.


باز هم این همه کار نیست چه بسا که دیوان از رای دادگاه تجدید نظر نقص بگیرد و یا نقض کند و مجددا پرونده به دادگاه تجدید نظر اعاده شود که در این صورت پس از صدور حکم مجدد از سوی شعبه دادگاه تجدید نظر باز هم امکان فرجام خواهی مجدد مهیا است …


این مطالب از این رو گفته شد که پرونده طلاق در صورت مقاوت زوجین، پرونده ای طولانی است و صبر بسیار می طلبد و اصلا ماهیت آن با عجله سازگار نیست مگر این که طلاق غیابی باشد و زوج در دادگاه حضور نیابد و یا اعتراض نکند که زمان کمتری به طول می انجامد.


دلایل و شرایط طلاق به درخواست زوجه (زن)

اثبات یکی از شرط های مندرج در سند ازدواج. می توانید سند نکاحیه خود را مطالعه کنید ۱۲ شرط در آن به صورت چاپی گنجانده شده است سپس با وکیل مجرب مشاوره حقوقی کنید تا مشخص گردد کدامیک از آنها مناسب شرایط شما برای درخواست طلاق است.


اثبات عسر و حرج زن هم از دیگر دلایل طلاق به استناد ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی است. عسر و حرج یعنی به وجود آمدن وضعیتی که ادامه زندگی را برای زوجه با مشقت همراه ساخته و تحمل آن مشکل باشد.


علل عمده و مهمترین موضوعاتی که زن به استناد آنها می تواند طلاق بگیرد به شرح ذیل است:

اعتیاد مضر شوهر

نپرداختن نفقه حداقل به مدت ۶ ماه

مریضی سخت علاج شوهر

امراض مقاربتی شوهر

بچه دار نشدن زوج

ترک زندگی توسط زوج

ازدواج مجدد بدون رضایت همسر اول

محکومیت شوهر به زندان بالای ۵ سال یا ارتکاب به جرایمی که بر خلاف شان زوجه است

سورفتار و سو معاشرت ( ضرب و جرح، توهین،… )

عدم تهیه مسکن برای مدت غیر متعارف

اثبات خیانت همسر در دادگاه

با شرایطی کراهت شدید زوجه همراه با بذل کل مهریه

بلاتکلیف رها کردن زوجه

نداشتن رابطه جنسی برای مدت غیر متعارف

مشکلات زناشویی ناشی از عیوب مرد

رابطه جنسی غیر متعارف

با شرایطی دوری طولانی زوجین از همدیگر

مدت زمان طلاق از طرف زوجه

بر طبق قانون طلاق و آیین دادرسی مدنی، طلاق پرونده ای است که با اعتراض هر کدام از زوجین ۳ دادگاه را طی می کند. دادگاه بدوی، دادگاه تجدید نظر استان مربوطه، دیوان عالی کشور. در فرض اینکه پرونده با اعتراض، هر سه دادگاه را پشت سر بگذارد حدود یکسال طول خواهد کشید. مگر اینکه یکی از طرفین اعتراض نکند.


مطلب مرتبط :   مطالبه مهریه ( ازدواج دائم یا موقت) از طریق دادگاه یا اداره اجرای ثبت و مراحل آن

شرایط طلاق به درخواست زوجه باکره

بر خلاف عقد نکاح زوجه باکره که مستلزم اجازه پدر و یا جد پدری است در طلاق اینگونه نیست. و از شرایط طلاق به درخواست زوجه باکره قانونا رضایت پدر نیست. اگر چه که عرف و شرایط خانوادگی ممکن است داوری دیگری داشته باشد.

مهریه زوجه باکره در هنگام طلاق نصف می شود.

اگر باکره ماندن زوجه ، به دلیل عدم شروع زندگی مشترک و عدم تمایل زوج و یا هر دلیل منتسب به زوج باشد یا شرایطی امکان اخذ رای طلاق از دادگاه وجود دارد.

طلاق یک طرفه به درخواست زوجه باکره ، با توجه به اینکه زندگی مشترک آغاز نشده است خاصه وقتی که زوجه به حق حبس استناد نماید. کمی دشوار است توجه کنیم حتما در این خصوص با وکیل خانواده گروه وکلای پارسای مشاوره نمایید موضوع بسیار تخصصی است . در بعضی پرونده ها مثل طلاق ، در بیشتر موارد لازم است که از راه های دیگری در ابتدا مثل مطالبه نفقه معوقه یا الزام به تهیه مسکن متناسب شان زوجه ، مطالبه مهریه و … اقدام شود

دادخواست طلاق از طرف زن و مهریه

سوال می شود که اگر زن متقاضی طلاق باشد تکلیف مهریه چه خواهد شد؟ این سوال بحث مفصلی دارد اما اجمالا اینکه اگر زوجه بتواند یکی از شروط مندرج در سند ازدواج را ثابت کند وکیل شوهر در طلاق و قبول بذل می شود و اختیار به دست خود اوست که به وکالت از شوهر چه مقدار از مهریه ای را قبول بذل و تعیین کند و اگر بتواند از طریق عسر و حرج دادگاه را مجاب کند که زوج را اجبار به طلاق کند میزان مهریه ای که بذل خواهد شد بسته به نظر قاضی و خود زوجه دارد


طلاق به تقاضای زوجه و حضانت فرزندان

قانون طلاق مقررات مربوط به قانون مدنی و قانون حمایت خانواده است. برطبق ماده  ۲۹ قانون حمایت از خانواده در پرونده طلاق ، اگر قبلا تکلیف حضانت فرزندان مشخص نشده باشد می بایستی در ضمن حکم طلاق نسبت به آن اظهار نظر قضایی شود. حسب قانون ، حضانت(نگهداری) فرزندان تا پایان ۷ سالگی با مادر است و بعد از آن با پدر است. ۹ سال برای دختران و ۱۵ سال برای پسران است. بعد از سنین مذکور حضانت دیگر از نظر قانون موضوعیت ندارد. و انتخاب با فرزندان است. اما در اعطای حضانت قاضی بایستی مصلحت فرزندان را رعایت کند به این معنی که مهم نیست بچه چند سال دارد و حضانت او بر طبق قانون با کیست، مهم آن است که قاضی تشخیص بدهد برای کودک بهتر است که نزد کدام یک از والدین باشد.


برای کسب اطلاعات در مورد طلاق میتوانید به وبسایت وکیل فریبزاحمرزی مراجعه فرمایید


دسته : ,
برچست ها :
تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد